Co zrobić gdy wciąż wypada nam dysk?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
Co zrobić gdy wciąż wypada nam dysk?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kręgosłup człowieka zbudowany jest z kilku elementów. Jego struktura składa się z kręgów oraz ułożonych między nimi krążków międzykręgowych. Krążki te nazywane są również dyskami, które spełniają ważną rolę podczas funkcjonowania organizmu. Czym są dyski międzykręgowe? Jaką spełniają funkcję? Jakie schorzenia związane są z uszkodzeniem krążków?

 

Czym jest krążek międzykręgowy?

Krążek międzykręgowy to jeden z głównych elementów kręgosłupa. Dysk zlokalizowany jest między trzonami kręgów. Zbudowany jest on z jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego. Pierścień ten posiada różnorodną grubość i niekiedy ulega uszkodzeniu. Dysk międzykręgowy to pewnego rodzaju płaski krążek, będący spoiwem dwóch kolejnych kręgów. Krążki międzykręgowe posiadają również żywe komórki, które do przetrwania potrzebują odpowiednich substancji i elementów.

Jakie funkcje spełnia dysk międzykręgowy?

Główną i najbardziej widoczną funkcją krążków jest zapewnienie amortyzacji mechanizmowi kręgosłupa. Kolejnym ważnym zadaniem tych struktur jest zapewnienie kręgosłupowi ruchomości. Dysk międzykręgowy daje możliwość wykonywania ruchów takich jak zginanie czy prostowania, a także umożliwia dokonywania ruchów bocznych i obrotowych kręgosłupa. Dzięki krążkom sąsiadujące ze sobą kręgi nie ocierają się o siebie, a ruchy kręgosłupa są bardziej ergonomiczne i dynamiczne.

Schorzenia związane z krążkami międzykręgowymi.

Budowa i struktura dysków międzykręgowych powoduje częste uszkodzenia i schorzenia dysków. Najczęstsze stany patologiczne związane są z przesunięciem się, wypadnięciem lub uszkodzeniem dysku. Nastawianie dysku — to niekiedy jedyny ratunek i możliwość dojścia do ponownej sprawności fizycznej. Zaburzenia te mogą występować wraz z wiekiem i utratą elastyczności struktury, jak również podczas uszkodzeń mechanicznych.

Leczenie i regeneracja dysków — specjaliści.

Stale wypadający dysk, to bardzo uciążliwe i bolesne schorzenie. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia struktury, należy unikać czynności, które wymagają podnoszenia ciężarów lub przyjmowania nienaturalnej pozycji. Należy również zadbać o kondycję fizyczną, jak również sylwetkę i masę ciała. Stale powtarzających się incydenty należy skonsultować z fachowcem.

Podczas stanów patologicznych związanych z dyskiem międzykręgowym, należy skorzystać z usług specjalisty, który w odpowiedni sposób doprowadzi do regeneracji i prawidłowego ustawienia uszkodzonego elementu. Kręgarz Poznań wykonuje wiele zabiegów regenerujących, jak również mających na celu wyleczenie powstałego schodzenia. Do zadań kręgarza należą:

  • wykonywanie masażu,
  • wykonywanie trakcji kręgosłupa — rozciągania,
  • mobilizację kręgosłupa,
  • manipulacje kręgosłupa,
  • nastawianie poszczególnych elementów,
  • i wiele innych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Renowacja starych mebli – co warto w nich wymienić?
Renowacja starych mebli – co warto w nich wymienić?
Producenci wyposażenia wnętrz oferują coraz więcej interesujących produktów, które można atrakcyjnie dopasować do domowych wnętrz. W ofertach nie brakuje oryginalnych […]
Polecamy