Na prawidłowe funkcjonowanie dziecka wpływa wiele różnych czynników, począwszy od dobrej diety, a na oddziaływaniach aktywizujących mózg skończywszy. Mało kto wie, że gry, oczywiście w odpowiedniej dawce i postaci, również przyczyniają się do pobudzania pracy komórek nerwowych u najmłodszych. Dowiedzmy się, dlaczego zabawy logiczne są ważne dla rozwoju kilkulatków i na jakie warto postawić, by dostarczyć solidnych bodźców stymulacyjnych.
Zacznijmy od teorii z zakresu psychologii. Przeobrażeniom odbywającym się w mózgu towarzyszy nieustanny rozrost i poprawa myślenia. To z punktu widzenia psychiatrii jedna z najważniejszych, złożonych funkcji poznawczych odpowiadająca za najbardziej istotne sfery funkcjonowania człowieka – odpowiada za pamięć, koncentrację, zdolność podtrzymywania uwagi czy podejmowanie decyzji. Myśli wiążą się z rozumieniem symboli, opierają się w na skojarzeniach i wnioskowaniu, ukierunkowane są na naukę i rozwiązywanie problemów. Dzięki temu pomagają nam osiągnąć wszystko, czego tylko zapragniemy.
Gry, poprzez stawiane w swoim przebiegu zadania lub wyzwania, pokazują dzieciom właściwą drogę do radzenia sobie z sytuacją problemową i pomagają znaleźć poprawną procedurę postępowania. Maluch musi skupić się na danym kłopocie, ruszyć głową w celu odszukania wyjścia, a następnie doprowadzić rzecz do końca przy pomocy np. zapamiętywania i planowania ruchów. Z tego wynika, że zabawy logiczne stymulują myślenie u najmłodszych, przez co wpływają pozytywnie na ogólny rozwój dziecka. Przy czym istotną kwestią jest ich dobór – za przykład pożytecznej rozrywki może służyć kostka Shengshou, czyli zaawansowana, wielowariantowa odmiana popularnej kostki Rubika.
Podsumowując, odpowiednie gry wymagające użycia logiki mają korzystny wpływ na rozwijanie elementarnych, niezbędnych do przyszłego życia umiejętności, bez których obecni kilkulatki mogą nie poradzić sobie w obliczu występujących codziennie problemów.