Dobrze zaplanowane oświetlenie domu to gwarancja funkcjonalności, wygody i niebanalnej estetyki. Priorytetem jest nie tylko wybór odpowiedniej lampy, ale także intensywność i barwa światła, które powinny być dostosowane do charakteru pomieszczenia i potrzeb domowników. Jak zatem zaplanować oświetlenie w domu?
Dobór oświetlenia powinien być przede wszystkim dostosowany do charakteru danego pomieszczenia. W kuchni potrzebne jest oświetlenie zbliżone do światła dziennego, jednak w miejscach stricte relaksacyjnych lepiej zainstalować oświetlenie delikatne i ciepłe. Chcąc uzyskać optymalne efekty, najlepiej zainstalować w każdym pomieszczeniu kilka alternatywnych źródeł światła. Rozwiązanie to nie tylko zapewni komfort i wygodę użytkownikom, ale może również wpłynąć korzystnie wpłynąć na estetykę pomieszczenia.
Głównym źródłem światła są zazwyczaj lampy sufitowe, które oświetlają całe wnętrze. Wiele ciekawych, efektownych i niebanalnych lamp wiszących można znaleźć w zasobach witryny https://euforma.pl/kategoria-produktu/oswietlenie/oswietlenie-wiszace/. Trzeba jednak pamiętać, że oświetlenie sufitowe może okazać się niewystarczające, a co za tym idzie, konieczne jest zainstalowanie alternatywnych źródeł światła. Przykładem może być tutaj wspomniana wcześniej kuchnia czy gabinet, w których ważnym elementem jest oświetlenie punktowe, które nie rozprasza światła, lecz je skupia.
Na uwagę zasługują również lampy dekoracyjne, które pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, pozwalając jednocześnie wyeksponować konkretne elementy aranżacyjne. Mogą to być różnego rodzaju taśmy ledowe, podświetlane segmenty, lampy stołowe, a także wiszące lub stojące konkiety.