Automatyka przemysłowa – czym się zajmuje ta dziedzina i jakie urządzenia obejmuje

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Automatyka przemysłowa – czym się zajmuje ta dziedzina i jakie urządzenia obejmuje
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

We współczesnym przemyśle wykorzystuje się bardzo wiele nowoczesnych technologii, które pozwalają przystosować budynki, maszyny i układy do zautomatyzowanej pracy. Pozwalają na to przede wszystkim specjalne urządzenia i elementy zaliczane do automatyki przemysłowej. Jest to szeroka dziedzina, która stale się rozwija, pozwalając tworzyć coraz to nowsze i jeszcze bardziej efektywne rozwiązania dla hal produkcyjnych, fabryk, a nawet małych zakładów. Czym dokładnie zajmuje się automatyka przemysłowa i jakie wyposażenie jest do niej zaliczane?

Co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej?

W skrócie automatyka przemysłowa to dziedzina zajmująca się tworzeniem rozbudowanych układów sterowania dla procesów technologicznych. Pozwala ona m.in. na znaczne usprawnienie produkcji różnorodnych dóbr, a jednocześnie zwiększenie bezpieczeństwa podczas wytężonej pracy maszyn. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym urządzeniom i specjalistycznym elementom. Zaliczają się do nich wszelkie przetworniki oraz czujniki temperatury i ciśnienia, przepływomierze, mierniki, czujniki optyczne, sterowniki PLC, ale też różnego rodzaju urządzenia wykonawcze w postaci zaworów, silników, pompy, przepustnice i wiele innych. Po części do automatyki przemysłowej zaliczane są również akcesoria elektroniczne pozwalające budować systemy łączności, czyli na przykład odbiorniki radiowe. Oczywiście są to przykłady, bo wszystkich elementów składających się na automatykę jest znacznie więcej, a w zależności od konkretnego projektu są one stosowane w różnym stopniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przemysł – jakie elementy muszą zostać poddane osuszaniu?
Przemysł – jakie elementy muszą zostać poddane osuszaniu?
Wilgotne powietrze może przyspieszyć niszczenie budynków i produktów oraz obniżyć skuteczność procesów produkcyjnych. Aby uniknąć takich konsekwencji, należy zastosować osuszacze, […]
Polecamy