Co mi grozi, jeśli znajdę się w rejestrze dłużników?

Finanse i rynek
punktzaczepienia
Co mi grozi, jeśli znajdę się w rejestrze dłużników?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Życie na kredyt jest czasem koniecznością. Długi jednak trzeba spłacać, a ci, którzy się od tego uchylają, muszą liczyć się z konsekwencjami. Osoby posiadające nieuregulowane zobowiązania finansowe prędzej czy później trafią do jednej z licznych baz dłużników. Z opcji wyszukiwania dłużnika w rejestrach, takich jak BIG, KRD czy BIK korzysta wiele instytucji. Warto zadbać o to, by nasze nazwisko nie figurowało na żadnej z tych list.

Kto może trafić do rejestru dłużników?

Aby zostać wpisanym do BIG oraz KRD opóźnienie w płaceniu zobowiązań musi przekroczyć 30 dni. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest kwota zadłużenia. W przypadku osoby prywatnej musi ona być większa niż 200 zł, a w przypadku firm – 500 zł. Zobowiązania finansowe, które kwalifikują do wpisu do bazy dłużników, to nie tylko kredyty i pożyczki, ale też m.in. nieopłacone rachunki za telefon, prąd oraz gaz, czy nieuregulowane raty.

Konsekwencje wpisu do bazy dłużników

Osoba, która trafiła na listę dłużników, może spodziewać się wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Negatywne informacje w historii kredytowej mogą skutkować odmową udzielenia pożyczki oraz sprzedaży ratalnej. Z baz tych korzystają też np. firmy świadczące usługi telekomunikacyjne. Z powodu wpisu do rejestru dłużników mogą one nie zgodzić się na podpisanie z klientem umowy na abonament.

Sprzedaż długów

Zadłużenia są sporym problemem dla firm i osób prywatnych, które chcą jak najszybciej odzyskać pieniądze. W odpowiedzi na ich potrzeby powstały strony zajmujące się skupowaniem zobowiązań finansowych. Z internetowej giełdy długów mogą skorzystać też sami zadłużeni, chcąc wykupić swoje zobowiązania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie atuty przemawiają za zakupem pelletu w ramach ogrzewania mieszkania?
Jakie atuty przemawiają za zakupem pelletu w ramach ogrzewania mieszkania?
Pellet to odpad drzewny, który pozostaje po obróbce naturalnego materiału drzewnego. Zdobywa coraz większą popularność, choć nie ma w tym […]
Polecamy