Czy cyfryzacja pozbawi Cię pracy? Przekonaj się!

Finanse i rynek
punktzaczepienia
Czy cyfryzacja pozbawi Cię pracy? Przekonaj się!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cyfryzacja świata to proces, który trwa już od ponad dwóch dekad. W ostatniej dekadzie gwałtownie przyspieszył i nie wykazuje oznak spowolnienia. W kolejnej fazie cyfryzacji człowiek zostanie zastąpiony przez komputer w wielu dziedzinach, w których dziś pracują ludzie. Może to doprowadzić do masowego bezrobocia, ponieważ maszyny przejmą wiele prac wykonywanych obecnie przez ludzi. Już teraz większość rzeczy załatwiana jest przez internet – ludzie mają dostęp do elektronicznych dowodów, elektronicznych dzienników i elektronicznych wniosków urlopowych.

Które zawody zostaną zautomatyzowane jako pierwsze?

Wiele zawodów, które zostaną zautomatyzowane w pierwszej kolejności to te, które wymagają pracy fizycznej i urzędniczej. Kierowcy ciężarówek i pracownicy fabryk zostaną wkrótce zastąpieni przez samojeżdżące pojazdy, a urzędnicy zajmujący się wprowadzaniem danych lub wypełnianiem dokumentów również mogą stracić pracę na rzecz komputerów. W niektórych przypadkach jednak opanowanie pewnych zadań przez maszyny może trwać dłużej niż w przypadku ludzi i być mniej opłacalne.

Które zawody przetrwają?

Zawody, które wymagają najbardziej zaawansowanych umiejętności i kreatywności, będą prawdopodobnie mniej podatne na automatyzację. Lekarze, inżynierowie, naukowcy i prawnicy – wszystkie te zawody wiążą się ze skomplikowanymi procesami decyzyjnymi i nie mogą być łatwo zastąpione przez komputery. W związku z tym prawdopodobnie nie zostaną one dotknięte przez automatyzację. Należy również zauważyć, że niektóre zawody będą wymagały zarówno umiejętności ludzkich, jak i maszynowych. Podczas gdy komputery mogą wykonywać zadania polegające na czystych obliczeniach lub wprowadzaniu danych, ludzie są nadal potrzebni do bardziej kreatywnych zadań, takich jak projektowanie nowych produktów lub usług.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bibinet dla placówek dydaktycznych – dlaczego warto?
Bibinet dla placówek dydaktycznych – dlaczego warto?
Ochrona placówek dydaktycznych jest niezwykle istotna. To właśnie tu większą część dnia spędzają dzieci (w przypadku szkół) i młodzież (w […]
Polecamy