Czy cyfryzacja pozbawi Cię pracy? Przekonaj się!

Cyfryzacja świata to proces, który trwa już od ponad dwóch dekad. W ostatniej dekadzie gwałtownie przyspieszył i nie wykazuje oznak spowolnienia. W kolejnej fazie cyfryzacji człowiek zostanie zastąpiony przez komputer w wielu dziedzinach, w których dziś pracują ludzie. Może to doprowadzić do masowego bezrobocia, ponieważ maszyny przejmą wiele prac wykonywanych obecnie przez ludzi. Już teraz większość rzeczy załatwiana jest przez internet – ludzie mają dostęp do elektronicznych dowodów, elektronicznych dzienników i elektronicznych wniosków urlopowych.

Które zawody zostaną zautomatyzowane jako pierwsze?

Wiele zawodów, które zostaną zautomatyzowane w pierwszej kolejności to te, które wymagają pracy fizycznej i urzędniczej. Kierowcy ciężarówek i pracownicy fabryk zostaną wkrótce zastąpieni przez samojeżdżące pojazdy, a urzędnicy zajmujący się wprowadzaniem danych lub wypełnianiem dokumentów również mogą stracić pracę na rzecz komputerów. W niektórych przypadkach jednak opanowanie pewnych zadań przez maszyny może trwać dłużej niż w przypadku ludzi i być mniej opłacalne.

Które zawody przetrwają?

Zawody, które wymagają najbardziej zaawansowanych umiejętności i kreatywności, będą prawdopodobnie mniej podatne na automatyzację. Lekarze, inżynierowie, naukowcy i prawnicy – wszystkie te zawody wiążą się ze skomplikowanymi procesami decyzyjnymi i nie mogą być łatwo zastąpione przez komputery. W związku z tym prawdopodobnie nie zostaną one dotknięte przez automatyzację. Należy również zauważyć, że niektóre zawody będą wymagały zarówno umiejętności ludzkich, jak i maszynowych. Podczas gdy komputery mogą wykonywać zadania polegające na czystych obliczeniach lub wprowadzaniu danych, ludzie są nadal potrzebni do bardziej kreatywnych zadań, takich jak projektowanie nowych produktów lub usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =