Czym jest katalizator i za co odpowiada w samochodzie?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Czym jest katalizator i za co odpowiada w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy samochód może działać dzięki dobrej współpracy wielu układów odpowiadających za konkretne zadania. Jednym z nich jest układ wydechowy, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin z silnika na zewnątrz. Składają się na niego liczne części i podzespoły. Bez nich cały proces wydmuchiwania gazów wytwarzanych podczas spalania mieszanki paliwowej nie byłby możliwy. Jednym z ważniejszych elementów jest tzw. katalizator. Czym dokładnie jest i dlaczego musi pozostawać sprawny?

Katalizator – do czego służy w samochodzie?

Na pierwszy rzut oka katalizator może wydać się mało znaczący, ponieważ z zewnątrz wygląda jak blaszana puszka z dwoma zwężeniami po obu końcach. To co jednak najistotniejsze znajduje się w środku. Wewnątrz stalowej formy znajdują się liczne kanały przypominające strukturę plastra miodu. Są one pokryte pierwiastkami takimi jak platyna, ale także rod czy pallad. Wchodzą one w reakcję ze spalinami redukując ilość składników toksycznych. Dzięki temu gazy generowane w aucie mogą zostać wyprowadzone na zewnątrz bez znaczącej szkody dla środowiska. Katalizator można więc nazwać oczyszczaczem spalin, ale w fachowej terminologii jest to konwerter katalityczny. Jego rola jest niezwykle ważna, dlatego trzeba dbać o to, aby był on w dobrym stanie. Niestety czasami zdarzają się awarie, spowodowane głównie zużyciem mechanicznym. W razie takiej sytuacji trzeba natychmiast wymienić element. Kupując nowy egzemplarz najlepiej skorzystać ze sprowadzonej oferty, takiej jak chociażby https://pamaku.pl/katalizatory-uniwersalne-i3745.html, ponieważ wtedy będzie można mieć pewność, że sprawdzi się on dobrze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak objawia się niedrożność dróg łzowych?
Jak objawia się niedrożność dróg łzowych?
Niedrożność dróg łzowych może pojawić się u osób dorosłych, jednak najczęściej dotyka dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Przypadłość powoduje zator kanalika […]
Polecamy