Jak działa alternator w samochodzie?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Jak działa alternator w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Części samochodowe takie jak silnik bądź akumulator zazwyczaj są bez trudu identyfikowane przez ludzi. Są one niezbędne do działania samochodu i uczy się o nich już na pierwszych lekcjach nauki jazdy. Jednak niektóre aspekty działania auta nie są takie oczywiste. Jedną z części, którą warto poznać, jest na przykład alternator. Czym więc jest i jak działa?

Alternatywa dla tradycyjnych prądnic

Mimo że samo słowo może brzmieć nieco tajemniczo, alternator samochodowy to nic innego, jak prądnica prądu przemiennego. Jest on powszechnie stosowany jako narzędzie produkcji prądu w pojazdach mechanicznych. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze takie urządzenie skonstruował i opatentował w 1891 roku Nikola Tesla. Dzięki pracy alternatora zasilane są baterie w akumulatorze, co z kolei jest niezbędne, by silnik mógł działać. W alternatorze uzwojenia znajdują się w stojanie (czyli w zespole nieruchomych elementów urządzenia), i to właśnie przez nie przechodzi pole magnetyczne, wytwarzane przez znajdujący się wewnątrz, indukujący prąd wirnik. Wał korbowy silnika napędza z kolei pasek napędowy, odpowiedzialny za ładowanie alternatora. Ponieważ alternator wytwarza prąd zmienny, urządzenie często zawiera też wbudowany regulator napięcia. Alternatory są atrakcyjną alternatywą dla prądnic, ponieważ są dużo lżejsze, a przy tym mogą wytwarzać prąd przy niewielkiej prędkości obrotowej wirnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakiego rodzaju sukienki wziąć ze sobą na letnie wakacje?
Jakiego rodzaju sukienki wziąć ze sobą na letnie wakacje?
Lato i wakacyjne wyjazdy to jeden z ulubionych momentów w życiu każdego człowieka. Nic zatem dziwnego, że chcąc się do […]
Polecamy