Co zrobić, żeby zapobiec zbyt szybkiej awarii klimatyzacji w samochodzie?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Co zrobić, żeby zapobiec zbyt szybkiej awarii klimatyzacji w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W upalne, letnie dni podróż samochodem jeszcze kilkanaście lat temu potrafiła być męczarnią. Producenci jednak o tym pomyśleli i zainspirowali się krajami południowymi. Dziś klimatyzacja jest w zasadzie standardowym wyposażeniem nawet wśród tych najbiedniejszych wersji. Jak o wszystko w aucie, tak i o ten element trzeba odpowiednio dbać. Co zrobić, żeby dłużej cieszyć się z poprawnego działania klimatyzacji w samochodzie?

Szybkie porady

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest najpierw porządnie przewietrzyć samochód, a dopiero potem włączyć chłodny nadmuch. Powietrze szybciej się schłodzi, a kompresor będzie działał pod niższym obciążeniem. Ważne, żeby pamiętać o zamknięciu okien i ustawieniu zamkniętego obiegu. Użytkowanie klimatyzacji tylko w takich warunkach ma sens, inaczej cały chłód będzie uciekał z wnętrza pojazdu. Podobnie jak badanie techniczne, przegląd tej instalacji powinno się przeprowadzać raz do roku lub co każde 10 tys. kilometrów. W zakres tej usługi wchodzi wymiana filtra kabinowego oraz usuwanie bakterii, najczęściej za pomocą ozonatora. Dodatkowo dobrze zdecydować się przy okazji na uzupełnienie czynnika chłodzącego, który stale ubywa w niewielkich ilościach (do ok. 10% rocznie). Bez tego klimatyzacja będzie działać mniej efektywnie, albo w ogóle odmówi posłuszeństwa. Części serwisowe można znaleźć w Internecie, chociażby w sklepie pod adresem https://shop.acauto.pl/. Roczne wydatki na poziomie 200-300 zł pozwolą utrzymać wszystkie elementy w dobrej kondycji, a jednocześnie zwiększy to komfort codziennych podróży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble do wnętrz sypialnianych
Meble do wnętrz sypialnianych
Wystarczy poświęcić trochę czasu i porównać oferty proponowane przez producentów, aby urządzić domowe wnętrza w oryginalnym stylu. Nie trzeba przy […]
Polecamy