Na czym polega swobodne kucie?

Przedmioty metalowe można wykonywać co najmniej kilkoma sposobami – np. odlewaniem, obróbką skrawaniem czy kuciem swobodnym. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia metoda, ponieważ pozwala uzyskać produkt odznaczający się ponadprzeciętną wytrzymałością i nie posiadający żadnych wad materiałowych. Wykorzystuje się do tego celu specjalne młoty, prasy hydrauliczne, kowadła, a także kleszcze, kowarki oraz przecinaki. Usługę kucia swobodnego oferuje klientom m.in. ta firma działająca w Poznaniu: http://www.pro-mar.com.pl/oferta/odkuwka-swobodnie-kuta/

Odkuwki to wiodące produkty 

Kucie swobodne polega na odkształcaniu metalu lub stali (ewentualnie różnych stopów) w dowolnych kierunkach z użyciem kowadeł kształtowych oraz innych niezbędnych narzędzi. Proces ten może obejmować m.in. wydłużanie elementu, jego roztłaczanie, spęczanie, przecinanie, zaginanie, zgrzewanie albo skręcanie. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim przy niedużych seriach, gdzie zupełnie nie opłaca się wykonywanie matryc.

Ponadto jest to idealny sposób na wyrób różnych odkuwek (również o ponadprzeciętnej masie i rozmiarach) oraz części zamiennych, a także na regenerację narzędzi używanych w warsztatach. Główne produkty będące efektem kucia swobodnego to odkuwki w postaci pierścieni i tulei, wałów wielostopniowych, sworzni, krążków, czopów i bloków w kształcie kwadrata i prostokąta. Nie można też zapominać o prętach ciągnionych okrągłych – zarówno płaskich, jak i kwadratowych. Wymienione wyroby znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym m.in. jako elementy oraz podzespoły w:

– resorach pojazdów mechanicznych

– łącznikach do rur

– bramach i balustradach

– łopatkach turbinowych

– sterach okrętowych

– kołach i przekładniach zębatych

– sprzęcie do kosmonautyki

– maszynach przemysłowych

– silnikach (lotniczych, samochodowych itp.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =