Problemy ze spłatą kredytu we frankach – i co dalej?

Finanse i rynek
punktzaczepienia
Problemy ze spłatą kredytu we frankach – i co dalej?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie kredytu indeksowanego do kursu franka szwajcarskiego stanowi duże obciążenie dla coraz większej liczby kredytobiorców. Okazuje się bowiem, że po kilkunastu latach regularnego spłacania rat kredytowych niejednokrotnie wartość zadłużenia przewyższa kwotę pierwotnego kredytu w złotówkach. Dodatkowo, w związku ze znacznym wzrostem kursu CHF raty kredytów są coraz wyższe, co rodzi problemy dla budżetów domowych i trudności ze spłatą rat. Rozwiązaniem tej sytuacji jest odfrankowienie kredytu.

Jak pozbyć się kredytu we franku szwajcarskim?

Zgodnie z decyzją UOKiK klauzule indeksacyjne zawarte w umowach kredytów frankowych mają charakter niedozwolony. Pogląd ten podzielił niedawno Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE), jak również coraz częściej potwierdzają go polskie sądy, co znajduje odzwierciedlenie w  znacznej liczbie prawomocnych wyroków na korzyść kredytobiorców.  Jeśli chodzi odfrankowienie kredytów Kraków ma wielu specjalistów pomagającym osobom, które chcą dochodzić swoich roszczeń w związku z pobieraniem przez banki zawyżonych rat kredytowych na podstawie umowy o kredyt waloryzowany kursem CHF. 

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Jest ono następstwem uznania, że zawarte w umowie kredytowej klauzule indeksacyjne mają charakter abuzywny, czego konsekwencją jest ich nieważność. Skutkiem usunięcia klauzul indeksacyjnych z umowy jest przekształcenie jej w umowę kredytu złotówkowego oraz zwrot nadpłaconych rat kredytowych. Odfrankowienie kredytu obejmuje zarówno rozliczenie nadpłat uiszczonych już rat kredytowych, jak i przeliczenie przyszłych rat po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, przy zachowaniu dotychczasowego oprocentowania. Na skutek odfrankowienia kredytu rata kredytu ulegnie znacznemu obniżeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie deski kupić na taras?
Jakie deski kupić na taras?
Taras to wspaniałe miejsce do spędzania czasu z rodziną. Aby w pełni się nim cieszyć, przy budowie warto zadbać zarówno […]
Polecamy