Układ hamulcowy – z jakich części się składa i co robić w razie jego uszkodzenia?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Układ hamulcowy – z jakich części się składa i co robić w razie jego uszkodzenia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Hamulce to niewątpliwie jeden z kluczowych elementów w każdym pojeździe mechanicznym. Zadaniem mechanizmu jest ograniczenie prędkości, czego efektem jest zatrzymanie samochodu. Sprawne hamulce decydują o bezpieczeństwie kierowcy i jego pasażerów. Z czego składa się niniejszy układ i jak działa? Warto to wiedzieć, ponieważ usterka systemu może mieć poważne konsekwencje. W razie awarii warto udać się do specjalisty i wymienić uszkodzone części.

Znaczenie elementów składowych

Układ hamulcowy w samochodach osobowych to mechanizm hydrauliczny, który funkcjonuje na zasadzie obiegu płynu hamulcowego. Składa się z kilku podstawowych elementów, które decydują o jego sprawności. Jednym z nich jest pompa hamulcowa, czyli podzespół ze zbiornikiem płynu hamulcowego, który odpowiada za jego tłoczenie do całego układu. Znajduje się tam też pedał hamulca, czyli część robocza, z którą kierowca ma bezpośredni kontakt. Podczas hamowania wywiera na nieco nacisk, aktywując cały układ. Kolejną częścią są przewody hamulcowe, czyli przewody ciśnieniowe i elastyczne, które umożliwiają swobodny przepływ płynu hamulcowego. Mamy również do czynienia z klockami hamulcowymi, które są także przykładem części roboczych, które są ścierane o tarcze. Tarcze z kolei to ruchome elementy obracające się razem z kołami. Powstają z tworzyw, które zapewniają skuteczne odprowadzanie ciepła powstającego na skutek tarcia klocków. W nieobrotowych tarczach umieszczone są natomiast szczęki hamulcowe, o których więcej można dowiedzieć się choćby ze strony https://thomasmarkt.com/574-wymiana-szczek-hamulcowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie wyróżniamy typy foteli?
Jakie wyróżniamy typy foteli?
Fotele możemy podzielić m.in. według miejsca w którym mają się znajdować, i funkcji jaką mają pełnić, a więc wyróżniamy np. […]
Polecamy