Druk 3D – jakie ma zastosowanie?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Druk 3D – jakie ma zastosowanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Druk 3D to technologia, która istnieje już od ponad 25 lat. Dopiero niedawno stała się przystępna dla przeciętnego konsumenta, a my widzimy coraz więcej zastosowań drukarek 3D powstających każdego dnia.

Czym jest druk 3D?

Druk 3D to proces wytwarzania addytywnego, w którym obiekt powstaje poprzez dodawanie materiału warstwa po warstwie, aż do zbudowania solidnego modelu. Proces ten może być realizowany przy użyciu różnych technologii, w tym wytłaczania, atramentowego i spiekania laserowego. W każdym przypadku model powstaje poprzez dodanie warstw płynnego lub proszkowego materiału, które są następnie stapiane ze sobą lub topione w miejscu przez intensywne ciepło.

Do czego może być wykorzystywany?

Drukarka 3D może być używana do drukowania małych plastikowych części, które pierwotnie były wykonane z metalu lub innych materiałów. Proces ten pozwala inżynierom na wykorzystanie mniejszej ilości materiału i tworzenie bardziej skomplikowanych kształtów niż pozwalają na to tradycyjne metody produkcji.

Drukowanie metali jest wykorzystywane do produkcji oprzyrządowania dla procesów formowania wtryskowego lub odlewania, które są zwykle wykonane ze stali lub aluminium. Ponieważ części metalowe drukowane w 3D są wytwarzane w procesie produkcji addytywnej (warstwa po warstwie), mogą zawierać wewnętrzne elementy, które byłyby niemożliwe w przypadku tradycyjnych procesów obróbki. Umożliwia to wytwarzanie skomplikowanych kształtów, których nie można wyprodukować tradycyjnymi metodami bez znacznego wysiłku i oszczędności kosztów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym się charakteryzują badania nieniszczące i do czego służą?
Czym się charakteryzują badania nieniszczące i do czego służą?
Materiały stosowane w przemyśle budowlanym, stoczniowym, czy też energetycznym i tworzone przy ich użyciu konstrukcje muszą charakteryzować się trwałością i […]
Polecamy