Ogumienie to jeden z bardzo istotnych elementów w pojeździe, od którego zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ze względu na to, że jest to jedyna część samochodu, która styka się z podłożem, opony są tym bardziej narażone na eksploatację oraz zabrudzenia. Dlatego też należy je systematycznie czyścić i pielęgnować, pamiętając również o odpowiednim przechowywaniu i wymianie, gdy zachodzi taka konieczność. Jak zadbać o ich czystość?
Czynność czyszczenia kojarzy nam się przede wszystkim ze względami estetycznymi i tutaj także jest to oczywiście bardzo ważne. Nawet najbardziej lśniący lakier może nie pomóc w odbiorze pojazdu, jeśli towarzyszyć mu będą zabrudzone koła. To jednak nie jedyny aspekt, gdyż czystość opon wpływa też na ich eksploatację oraz samo bezpieczeństwo jazdy. Wszelkie nieczystości, takie jak żwir, piasek czy pył hamulcowy mogą powodować niszczenie zewnętrznej powłoki lub elementów metalowych. Odpowiednio myte i konserwowane opony Nexen posłużą nam zdecydowanie dłużej niż tylko przez jeden sezon, a w końcu na tym właśnie nam zależy. Niewielkim nakładem wysiłku można zatem znacząco wydłużyć żywotność ogumienia.
Przystępując do tego zadania, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po myjkę ciśnieniową (lub wąż ogrodowy z wodą pod dużym ciśnieniem) i wstępnie oczyścić opony z nagromadzonego na nich piasku, kurzu czy drobnych kamyków. Korzystając z myjki, pamiętajmy o tym by zachować odległość przynajmniej 30 centymetrów od samej powierzchni gumy, by jej nie uszkodzić. Po takim umyciu trzeba ocenić stan ogumienia – poziom bieżnika oraz czy nie pojawiły się żadne dziury oraz uszkodzenia. Jeśli nie zaobserwowaliśmy niczego niepokojącego to możemy przystąpić do drugiej części mycia, do której warto wykorzystać już specjalne środki do czyszczenia opon, jak na przykład szampony samochodowe.
By pozbyć się wszystkich plam i zabrudzeń, powinno się użyć przy tym gąbki oraz szczotki, co pozwoli dotrzeć we wszystkie zakamarki. Warto mieć natomiast na uwadze, że do czyszczenia opon nie należy używać benzyny, rozpuszczalnika oraz innych środków żrących. Zwróćmy też uwagę na ewentualne kamyki między klockami bieżnika, które również powinno się usunąć, lecz bez wykorzystania ostrych narzędzi, gdyż można by wtedy naruszyć gumę. Po wyczyszczeniu opony płuczemy z piany i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
By zwiększyć żywotność ogumienia i ochronić je przed warunkami zewnętrznymi, trzeba pamiętać o tym, że poza czyszczeniem, na naszych oponach Dębica warto zastosować odpowiednie preparaty do konserwacji. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów – żele, pianki czy spraye. O dokładnym wykorzystaniu danego produktu dowiemy się z instrukcji od producenta, gdzie znajdzie się także informacja jak przystosować oponę do takiego zabiegu. Niektóre będą do zastosowania na mokrej powierzchni, lecz w większości wypadków środki te nakłada się dopiero na kompletnie suche oraz chłodne ogumienie.
Z tego względu powinno się uważać z ich osuszaniem na słońcu, gdyż mogą się wtedy mocno nagrzać, przez co nie będziemy mogli od razu nałożyć na nie preparatu konserwującego. Istotne jest też to, że środki te nakłada się tylko na boczne części ogumienia, a więc trzeba ominąć bieżnik oraz tarcze hamulcowe. Z uwagi na to, że produkty te zawierają w sobie silikony, guma mogłaby się wtedy stać bardziej śliska, a przez to niebezpieczna podczas jazdy.
Większość kierowców korzysta z opon sezonowych, w związku z czym rodzi się pytanie – czy powinno się je myć dopiero przed ich kolejnym wykorzystaniem czy od razu po zdjęciu. Zdecydowanie lepszy będzie ten drugi wariant, a więc odpowiednie wyczyszczenie ich od razu po demontażu. Dopiero gdy będą czyste należy odpowiednio przygotować je do przechowywania, a stosując się do tych zaleceń bez problemu skorzystamy z takiego ogumienia w kolejnym sezonie. Warto pamiętać także o tym by poza samymi oponami czyścić również felgi, na które też dobrze jest zastosować mleczko pielęgnacyjne, specjalne dla tej części samochodu lub to z którego korzystaliśmy do zabezpieczenia lakieru.