Jakimi sposobami obniżany jest poziom wody w wykopach budowlanych?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Jakimi sposobami obniżany jest poziom wody w wykopach budowlanych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stworzenie suchego i stabilnego środowiska podczas wykopów poniżej naturalnego lustra wody, wymaga zastosowania systemu odwadniania. W tym celu warto zainstalować igłofiltry, jest to popularna i wyjątkowo skuteczna metoda, która sprawdzi się w wielu warunkach, zarówno w małych wykopach, jak i dużych projektach budowlanych. 

Jak działają igłofiltry?

Działanie jest stosunkowe proste – pojedyncze rury, tzw. igłofiltry są instalowane w glebie za pomocą różnych procesów, jak wypłukiwanie, wgłębianie lub tradycyjne techniki wiertnicze, wszystko zależy od indywidualnie ocenianych warunków gruntowych. Rury mają zwykle średnice od 40 do 50 mm, ich długość to 5 lub 7 metrów. Najchętniej wybierana metoda, to wypłukiwanie, które dokładniej polega na pompowaniu wody pod wysokim ciśnieniem przez rurkę ze stali, która jest umieszczona w glebie i w końcu wprowadzana jest ona do igłofiltra. Taki system instaluje się wokół obszaru planowanych wykopów i łączy za pomocą kolektora ssącego z zamontowaną na powierzchni pompą podciśnieniową. Skuteczny system igłofiltrów wstępnie osusza i stabilizuje glebę do głębokości około 6 metrów. Głębsze wykopy wymagają dodatkowej instalacji stopni na niższym poziomie. Takie igłofiltry standardowo nie dostarczają dużych ilości wody, zwykle jest to 20 litrów na minutę. 

Ich zaletą jest możliwość wykorzystywania w wielu warunkach glebowych. Podczas montowania w małych odstępach możemy uzyskać wyjątkowo stabilny grunt, który umożliwi efektywne i bezpieczne roboty wykopowe. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lekarz – jak usprawnić ich pracę?
Lekarz – jak usprawnić ich pracę?
Praca lekarza wymaga dużo odpowiedzialności. W końcu to od działań podjętych przez specjalistę zależy zdrowie pacjentów. Z tego powodu należy […]
Polecamy