Zaczynając niełatwą, lecz piękną, pełną pasji i twórczego myślenia pracę nad wystrojem naszego mieszkania, musimy zadać sobie podstawowe pytanie dotyczące naszych własnych preferencji aranżacyjnych oraz tego jak oczami wyobraźni wizualizujemy naszą idealną domową przestrzeń. Rozpoczynając urządzanie dokonujemy różnorakich wyborów: począwszy od decyzji dotyczących kolorów dominujących w naszych wnętrzach, poprzez selekcję najbardziej dopasowanego do naszych upodobań i potrzeb stylu w którym zachowane będą wszystkie pomieszczenia, aż do skupienia się na zakupie dodatków, które dodadzą niepowtarzalnego charakteru naszym wnętrzom i będą w idealny sposób współgrały z wybraną przez nas koncepcją. Oprócz wyboru kolorów ścian, gustownych mebli czy akcesoriów, niezwykle ważnym elementem, który wpływa na stworzenie atmosfery oraz podkreślenie klimatu miejsca jest światło. Powinno być ono jednym ze składników w przepisie stworzenia domu naszych marzeń. Warto zadbać o jego jak najlepszą oprawę. Jak więc dopasować lampę do stylu naszego mieszkania, aby w gustowny sposób dopełniła domowe piękno?
Podążając za obecnie panującymi trendami, coraz więcej z nas decyduje się na aranżację mieszkania w duchu glamour. Styl ten cechuje elegancja, eklektyzm oraz zamiłowanie do luksusu i blasku, który przejawia się również w oryginalnym oświetleniu. Jako światło główne, idealnie sprawdzi się kryształowy żyrandol nad stół w salonie, który w doskonały sposób podkreśli jej wytworny, elegancki charakter. Jako światło dodatkowe możemy zastosować szklane kinkiety, które poprzez ciekawą grę świateł, uczynią naszą sypialnie idealną przestrzenią do relaksu i błogiego odpoczynku. Do doświetlenia przestrzeni możemy skorzystać z lampy podłogowej o ciekawej, ekstrawaganckiej formie, bądź utrzymanej w stylu barokowym, bo jak dobrze wiemy, glamour uwielbia złoto i przepych.
Styl industrialny powstał w latach 50. XX wieku, a geneza jego powstania powiązana jest ściśle z próbą zagospodarowania przestrzeni fabrycznych. Dla sympatyków niewymuszonej prostoty i surowości aranżacji, stał się on prawdziwą inspiracją w procesie urządzania domowych przestrzeni. Industrializm ubóstwia biel i szarości w kolorystyce, nieograniczone przestrzenie, meble vintage, ale także duże okna dzięki którym pomieszczenia mieszkalne zostają w jak najlepszy sposób oświetlone światłem naturalnym. Powinniśmy mieć to na uwadze w czasie wyboru dodatkowego sztucznego oświetlenia. Lampy industrialne charakteryzuje ich prostota formy. Dla spotęgowania loftowego klimatu warto umieścić nad stołem w jadalni dużą lampę wykonaną z metalu lub stali w stylu retro lub te przywołujące na myśl dawne hale fabryczne. Możemy także wprowadzić druciane kinkiety, a także stylowe żarówki edisona, które nadadzą naszemu mieszkaniu przemysłowego charakteru.
W kontrze do wcześniej opisanego zimnego industrializmu stoi idea ciepła, dobrego designu oraz przytulnego minimalizmu, czyli styl skandynawski. Wywodzi się on z północy Europy, jednak szybko zawładnął on sercami tych, którzy cenią sobie prawdziwą domową atmosferę. Pamiętajmy, że wystrój skandynawski opiera się na powrocie do wykorzystania dobrodziejstw natury. Dla stworzenia spójnego obrazu skandynawskiej przestrzeni zdecydujmy się więc na lampy wykonane z naturalnych tworzyw, np. wiszącą wiklinową lampę do salonu czy drewnianą lampę sufitową w kuchni. Wybierając kinkiety do sypialni, postawmy na te wykonane ze białego, opalizującego szkła. Dobrym pomysłem będzie również wprowadzenie gustownego światła punktowego, które w skuteczny sposób wprowadzi nastrojowy klimat w przestrzeni naszego mieszkania.