Jak działa klimatyzacja w samochodzie – wszystko co musisz wiedzieć?

Dom
punktzaczepienia
Jak działa klimatyzacja w samochodzie – wszystko co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z elementów niezwykle przydatnych w każdym aucie osobowym jest klimatyzacja. Zapewnia ona bowiem utrzymanie niskiej temperatury w kabinie, gdy żar leje się z nieba. Dzięki jej obecności podróżowanie samochodem jest w pełni komfortowe (dobre samopoczucie, brak problemów z oddychaniem), a dodatkowo znacznie bezpieczniejsze. Jeśli interesuje nas wysokiej klasy klimatyzacja samochodowa Łódź to miasto, gdzie działa firma specjalizująca się w projektowaniu i montażu takich systemów. 

Prawdziwe wybawienie w upalne dni

Standardowy układ klimatyzacyjny zainstalowany w pojeździe składa się z kilku istotnych elementów – kompresora, skraplacza, osuszacza, parownika, zaworu rozprężnego oraz wentylatora. Zasada jego działania nie jest nadmiernie skomplikowana. Otóż najpierw kompresor podnosi ciśnienie czynnika chłodzącego (roboczego), a następnie pompuje go do skraplacza, gdzie temperatura zostaje znacznie obniżona poprzez powietrze napływające z otoczenia i działający wiatrak. W dalszej kolejności czynnik zmienia swój stan skupienia z gazowego na płynny, po czym osuszacz eliminuje z niego wszelkie niepożądane zanieczyszczenia i nadmiar wilgoci. Na koniec wędruje prosto do zaworu, a tam zwiększa objętość i trafia z powrotem do kompresora. Warto podkreślić, że klimatyzacja świetnie sprawdza się nie tylko w  miesiącach letnich, ale również zimą. Zapobiega wówczas osiadaniu pary na szybach, co zdejmuje z kierowcy konieczność uruchamiania wycieraczek i zatrzymywania się co jakiś czas w celu dokładnego wytarcia okien ściereczką. Poza tym jej regularne włączanie w warunkach mrozu pozwala uniknąć awarii polegającej na zatarciu się układu wskutek osiadania oleju na przewodach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakich kosmetyków warto używać do włosów?
Jakich kosmetyków warto używać do włosów?
Co każda kobieta powinna robić, by mieć piękne i zdrowe włosy? Przede wszystkim należy pamiętać, by nie używać preparatów, które […]
Polecamy