Jak prowadzić księgowość małej firmy?

Księgowość firmy jednoosobowej to księgowość uproszczona, na którą potocznie mówimy mała księgowość. Księgowość dla małych firm opiera się głównie na:

  • prowadzenie ksiąg przychodów oraz rozchodów

jest to opodatkowanie tak zwane liniowe lub opodatkowanie według skali podatkowej;

  • ewidencja przychodów

jest to opodatkowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które stanowią podstawę do rozliczeń podatkowych dokonywanych z urzędem skarbowym.

Niektóre przedsiębiorstwa indywidualne według przepisów mają obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji, takich jak

  • ewidencja środków trwałych
  • ewidencja wyposażenia
  • ewidencja przebiegu pojazdu dla PIT i VAT.

Podatek VAT małej firmy jednoosobowej.

W przypadku jeśli przedsiębiorca opłaca VAT, wówczas prowadzenie małej księgowości zobowiązuje go do rejestracji zakupu oraz sprzedaży VAT.  Na tej podstawie wypełniana jest deklaracja rozliczeniowa (VAT- 7 rozliczenie miesięczne) lub VAT- 7k ( rozliczenie kwartalne). Deklaracje należy wypełnić i złożyć do 25 dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczenia.

Mała księgowość- składki ZUS

Jest to kolejny element przy prowadzeniu firmy jednoosobowej, jednak równie ważny. Jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników w swojej firmy jest zobowiązany do opłacania składek ZUS do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast w przypadku zatrudnienia pracowników termin ten wydłuża się do 15 dnia miesiąca, opłacane oczywiście za poprzedni miesiąc.

Samodzielne prowadzenie księgowości małej firmy.

Głównym czynnikiem i być może najważniejszym motywującym przedsiębiorców do prowadzenia księgowości małej firmy jest zwyczajnie obniżenie ponoszonych kosztów. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest wiele różnych programów dostępnych w sieci, które po prostu ułatwiają nam samo prowadzenie księgowości. Programy te wystawiają faktury sprzedaży, dają również możliwość wyliczania zobowiązań podatkowych, a także sporządzają deklarację podatkową. Dzięki temu księgowość  dla małych firm jest bardzo łatwa w prowadzeniu. Jedyną kwestią jaką powinien wziąć pod uwagę przedsiębiorca to zwyczajne posiadanie komputer z dostępem do internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 2 =