W naszym klimacie ogrzewanie budynków przez kilka miesięcy jest koniecznością. Jego koszt zwykle bywa dość wysoki. Aby go zmniejszyć i zapewnić korzystny mikroklimat w pomieszczeniach stosuje się izolację termiczną budynku, czyli ocieplenie ścian, podłóg i dachu. Wymaga to zastosowania odpowiednich materiałów.
Na polskim rynku są dwa rodzaje materiałów termoizolacyjnych. Są to: spieniony polistyren, popularnie nazywany styropianem, oraz wełna mineralna. Obydwa są produkowane w różnych typach i rozmiarach, które mają zróżnicowane właściwości. Bogatą ich ofertę, a także duży wybór osprzętu i produktów pomocniczych do wykonywania prac montażowych można znaleźć na stronie: http://hebo.com.pl.
Styropian jest bardzo lekkim, ale sztywnym materiałem, charakteryzuje się dużą zdolnością izolacyjną i małą nasiąkliwością. Zazwyczaj stosuje się go do izolowania murów, w miejscach gdzie może pojawiać się wilgoć. Natomiast w miejscach suchych, takich, jak ścianki działowe, czy dach używa się wełny mineralnej. Jej dwa rodzaje: szklana i skalna mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, jest też paroprzepuszczalna i dźwiękoszczelna. Łatwo się ją układa, ponieważ jest dość sprężysta.