Piloty samokopiujące – prosty sposób na zapasowego pilota radiowego

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Piloty samokopiujące – prosty sposób na zapasowego pilota radiowego
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Komunikacja w nielicencjonowanym paśmie ISM obejmuje bardzo szeroki zakres zastosowań, począwszy od sieci bezprzewodowych i połączeń krótkiego zasięgu (na czele z WiFi i Bluetooth), poprzez niskomocowe połączenia IoT (np. ZigBee), aż po nieskomplikowane aplikacje zdalnego sterowania bram wjazdowych, zabawek RC czy też modeli latających. Zakres 433 MHz jest szczególnie chętnie wykorzystywany w ostatnich trzech spośród wymienionych grup urządzeń – stąd też tak popularne są nadajniki i odbiorniki, pracujące właśnie w tym paśmie. Aby jednak móc korzystać np. z radiowego sterownika bramy garażowej, konieczne jest zapewnienie stuprocentowej kompatybilności zarówno częstotliwości nośnej, jak i rodzaju modulacji oraz formatu i zawartości ramki danych. Co zrobić, jeżeli pojawi się potrzeba dorobienia dodatkowego lub po prostu zapasowego pilota do istniejącego systemu?

Zasada działania pilota samokopiującego

Pomimo, iż trudno wskazać konkretny standard łączący różne systemy sterowania bezprzewodowego w paśmie 433 MHz, to istnieje możliwość zastosowania jednego pilota do kilku niepowiązanych ze sobą urządzeń. Piloty samokopiujące są bowiem nie tylko nadajnikami w.cz. – posiadają także funkcję odbiornika, która umożliwia przechwycenie fali nadanej przez oryginalnego pilota i zapisanie jej w celu późniejszego odtwarzania po naciśnięciu wybranego przycisku. Aby „nauczyć” urządzenie potrzebnego kodu należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy, po czym zbliżyć pilota do kopiowanego nadajnika i uruchomić nadawanie. Niektóre piloty – np. dostępny w Sklepie AVT, 4-kanałowy pilot samokopiujący 433,92 MHz – pozwalają na przypisanie indywidualnej funkcji do każdego z kilku przycisków, umożliwiając np. sterowanie bramą garażową i wjazdową oraz innymi urządzeniami, znajdującymi się na terenie posesji.

Na co zwrócić uwagę wybierając pilota samokopiującego?

Choć piloty wyposażone w funkcję uczenia stanowią doskonałe ułatwienie dla użytkowników systemów zdalnego sterownia, to – wybierając odpowiedni model kontrolera – należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim trzeba upewnić się, czy posiadany system pracuje w paśmie częstotliwości obsługiwanym przez pilota – najczęściej stosowanym standardem, z uwagi na niskie koszty i duży zasięg, jest pasmo ok. 433 MHz, choć można znaleźć także rozwiązania pracujące w innych zakresach. Drugim bardzo ważnym parametrem jest rodzaj kodu, jakiego używa np. automatyka bramowa. Jeżeli mamy do czynienia z tzw. kodem stałym, tj. powtarzanym po każdorazowym naciśnięciu przycisku na pilocie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pilot samokopiujący będzie mógł poradzić sobie z zapamiętaniem i odtworzeniem sekwencji sygnałów RF. Jeżeli natomiast automatyka wykorzystuje kody zmienne, tj. nie powtarzające się po kolejnych naciśnięciach klawisza, konieczny będzie zakup dedykowanego pilota, choć na rynku istnieją już uniwersalne piloty na kod zmienny, obsługujące wybrane systemy różnych producentów. W niektórych bardziej zaawansowanych urządzeniach stosowane są nietypowe rodzaje kodowania – wtedy jedynym wyjściem pozostaje dokupienie oryginalnego pilota danej marki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zrobić w przypadku uszkodzenia nadwozia?
Co zrobić w przypadku uszkodzenia nadwozia?
Stłuczka samochodowa to dziś często spotykana sytuacja zarówno w mieście, jak i drogach ekspresowych czy też autostradach. Ogromny ruch na […]
Polecamy