Najpopularniejszym rodzajem młotów są te wykonane z metalu. Nie jest to jedyne tworzywo z jakiego są one jednak tworzone. Na rynku, np. na https://dluta.pl, dostępne są także narzędzia gumowe oraz drewniane. Te pierwsze służą do pracy z kruchymi materiałami, które mogłyby zostać uszkodzone przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Są stosowane m.in. przez stolarzy oraz w blacharce samochodowej. Młotki drewniane natomiast stosowane są w pracach snycerskich.
Każdy majster ma w swojej torbie z narzędziami młotek. Okazuje się jednak, że każdy z nich różni się od siebie. Cieśla posługuje się najczęściej młotkiem z jednym prostym lub zakrzywionym pazurem. Młotek ciesielski czasem jest także wyposażony w magnes, który ułatwia wbijanie gwoździ.
Najpopularniejszym modelem, który spotkać możemy właściwie w każdym warsztacie jest młotek ślusarski. Jest on wykonany ze stali narzędziowej. Płaska strona młotka służy przede wszystkim do wbijania gwoździ. Obuch młotka ma ścięte krawędzie. Służą one do precyzyjnego, punktowego uderzania.
Rodzajów klasycznych młotków jest znacznie więcej. Na rynku znaleźć można też młotek kamieniarski, murarski, bezodrzutowy i wiele, wiele innych. Urządzenie to znalazło też zastosowanie w sądownictwie do uciszania rozemocjonowanych podsądnych, w medycynie czy w życiu codziennym w postaci urządzenia do wybijania szyb w sytuacjach awaryjnych.