Sprzęt, który posiada każdy zastęp strażacki

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Sprzęt, który posiada każdy zastęp strażacki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe narzędzia strażaka

Strażacy to grupa zawodowa, której podstawowym zadaniem jest gaszenie pożarów. Dlatego każdy zastęp strażacki musi mieć na wyposażeniu różnego rodzaju węże strażackie, pozwalające na podawanie dużej ilości wody lub innego środka gaśniczego. W zależności od potrzeb podczas gaszenia ognia korzysta się z węży ssawnych lub tłocznych. Trudno również wyobrazić sobie zastęp strażacki bez sprzętu wysokościowego, takiego jak drabiny. Urządzenia wykorzystywane podczas akcji ratunkowych wykonane są z lekkich, lecz trwałych materiałów, które są bezpieczne i łatwe w transporcie. W związku z tym, że bezpieczeństwo jest niezwykle ważne, strażacy w swej pracy wykorzystują detektory gazu i prądu, które pozwalają im uzyskać informację na temat tego, z jakim zagrożeniem będą mieli do czynienia podczas wykonywania czynności ratowniczych.

Powszechnie stosowany sprzęt ratowniczy

Poza gaszeniem pożarów strażacy wzywani są również do wszelkiego rodzaju wypadków drogowych. Ich zadaniem podczas takich akcji jest neutralizacja płynów wyciekających z uszkodzonych aut, a także uwalnianie osób zakleszczonych w pojazdach. Dlatego też niemal każdy zastęp strażacki jest wyposażony w profesjonalne narzędzia hydrauliczne, pozwalające rozcinać metalową karoserię. Do tego celu wykorzystywane są przede wszystkim nożyco-rozpieracze hydrauliczne. Do powszechnie stosowanego sprzętu strażackiego zaliczyć należy również wydajne pompy wykorzystywane do usuwania skutków powodzi lub deszczów nawalnych, a także pilarki i przecinarki stosowane do odcinania gałęzi drzew powalonych wskutek działania silnego wiatru. Na wyposażeniu wszystkich zastępów strażackich znajdują się też radiotelefony i urządzenia sygnalizacyjne umożliwiające oznaczenie miejsca zdarzenia.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gięcie i cięcie blach – czy każdy kształt można uzyskać?
Gięcie i cięcie blach – czy każdy kształt można uzyskać?
W budownictwie, ale też wielu innych branżach skupiających się m.in. na tworzeniu metalowych konstrukcji i dachów, powszechnie wykorzystuje się różnego […]
Polecamy