Czym jest rekuperacja i jak ją zaimplementować w naszym systemie wentylacyjnym?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Czym jest rekuperacja i jak ją zaimplementować w naszym systemie wentylacyjnym?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rekuperacja to termin stosowany w systemach wentylacyjnych do opisania procesu doprowadzania powietrza, które zostało wykorzystane do chłodzenia lub ogrzewania, z powrotem do systemu wentylacyjnego.

Można to osiągnąć poprzez recyrkulację, gdy to samo powietrze jest wielokrotnie przepuszczane przez urządzenie klimatyzacyjne, lub poprzez wykorzystanie powietrza zewnętrznego, co jest opłacalnym rozwiązaniem w dużych budynkach.

Rekuperacja jest na ogół bardziej efektywna niż zwykłe odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz, ale wymaga dodatkowego sprzętu i kosztów instalacji. W celu uzyskania dodatkowych porad na ich temat, jak i innych informacji o rekuperacji warto skorzystać z informacji dostępnych na poszczególnej witrynie internetowej https://gomar.info/oferta/rekuperacja-i-wentylacja-mechaniczna/.

W jaki sposób można osiągnąć efekt rekuperacji?

Poprzez zastosowanie wymiennika ciepła do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego, zanim opuści ono budynek. Może to być połączone z ekonomizerem, który wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło ogrzewania świeżego powietrza. Wymiennik ciepła służy jako nagrzewnica wstępna dla tego świeżego powietrza, co zwiększa poziom komfortu w zimie, a także zmniejsza zużycie energii. W lecie, gdy nie ma potrzeby ogrzewania, urządzenie odprowadza gorącą wodę lub parę wodną do atmosfery, zamiast marnować je w chłodniach kominowych lub zbiornikach ciepłej wody. Ten rodzaj rekuperacji jest popularny w klimatach, w których zimą temperatury spadają poniżej zera, a lato jest łagodniejsze niż -10°C (50°F).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób zabezpieczyć rury?
W jaki sposób zabezpieczyć rury?
Rury mogą uszkodzić na różne sposoby, ale najczęściej kłopot dotyczy ich zamarzania. Problemem mogą być również uszkodzenia mechaniczne albo środki […]
Polecamy