Stal – na jakie kategorie się ją rozróżnia i do czego jest wykorzystywana?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Stal – na jakie kategorie się ją rozróżnia i do czego jest wykorzystywana?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stal to nic innego jak stop żelaza i węgla, przy czym tego drugiego składnika jest zaledwie około 2%. Jest to surowiec powszechnie używany w wielu sektorach przemysłowych, między innymi w budownictwie, motoryzacji czy przy produkcji maszyn. Tworzy się z nich konstrukcje dla budynków, mostów i kładek, części do samochodów. Używa się jej nawet w medycynie, do wyrobu sprzętów. Stal jednak stali nierówna. W zależności od jej przeznaczenia wyróżnia się kilka jej kategorii.

Surowiec na zbrojenia

W budownictwie dużą popularnością cieszy się stal zbrojeniowa zachodniopomorskie to region, gdzie warto sprawdzić jej dostępność, ponieważ firmy starają się sprostać oczekiwaniom jakościowym Klientów. Ten rodzaj materiału wykorzystuje się podczas wylewania fundamentów czy przy produkcji żelbetu.

Stal narzędziowa

Ten gatunek surowca wykorzystywany jest do wytwarzania narzędzi takich jak wiertła, pilniki, młoty czy nawet nożyce. Musi ona mieć odpowiednią twardość, być odporna na ścieranie oraz wysokie temperatury. Podlega specjalnym wymaganiom, tak aby przyrządy z niej wykonane były dobrej jakości i nie zużywały się zbyt szybko.

Stal specjalna

Zwykle poza żelazem i węglem ma w swoim składzie jeszcze inne domieszki, które sprawiają, że zyskuje ona nieco inne właściwości, na przykład może być nierdzewna, żaroodporna czy kwasoodporna. Jest ona szeroko wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na właściwości jest droższa od pozostałych typów stali.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Metody leczenia zębów oferowane przez współczesne gabinety dentystyczne
Metody leczenia zębów oferowane przez współczesne gabinety dentystyczne
Jednym z najpoważniejszych problemów z jakimi mogą borykać się ludzie w różnym wieku są dolegliwości związane z zębami. Uzębienie jest […]
Polecamy