Badanie właściwości asfaltu i betonu ma duży wpływ na późniejszą wytrzymałość i użytkowanie dróg lub konstrukcji budowlanych. Użycie materiałów niskiej jakości, o niewłaściwych parametrach, będzie miało negatywny wpływ na trwałość budowli, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Jedną z metod badania właściwości betonu jest stolik wibracyjny. Służy on do zagęszczania próbek betonowych, które poddawane są w dalszych etapach pielęgnacji i badaniu wytrzymałości. Poprzez użycie elektrowibratorów o stabilnej częstotliwości możliwe jest określenie powtarzalności próbek i stopnia ich zagęszczenia.
Innym, nowocześniejszym sposobem na badanie właściwości betonu jest młotek Schmidta. Pomiar odbywa się poprzez ocenę zmiany energii bijaka sprężynowego po odbiciu się od badanej próbki. Wynik jest natychmiastowy, możliwy do odczytania ze skali umieszczonej na młotku. Nie wymaga się przy tym niszczenia próbki, a zatem jest to metoda bezinwazyjna. Badanie pozwala na ocenę jednorodności betonu, wytrzymałości na ściskanie i precyzyjne lokalizowanie powierzchni, w których beton jest niższej klasy.
Poza nie-inwazyjnością pobierania próbki użycie młotka posiada wiele zalet, takich jak: szybkość pozyskiwania wyników, czy możliwość zbadania nawet dużych powierzchni. Rozwiązanie to ciągle zyskuje na popularności, stąd coraz to więcej ofert typu: młotek Schmidta sprzedam w atrakcyjnej cenie z wieloletnią gwarancją. Producenci prześcigają się w tworzeniu bardziej trwałych i kompaktowych urządzeń.