Przeglądając ogłoszenia o pracę coraz częściej możemy natknąć się na poszukiwanie ludzi do pracy w zawodzie spedytora. Zastanawiasz się z czym wiąże się taka praca? Jesteś ciekaw szczegółów? Wszystko wyjaśnimy poniżej, zapraszamy do lektury.
Spedytor to osoba zajmująca się organizowaniem transportu usług oraz towarów z miejsca na miejsce. Z transportem (zobacz: transport do Francji) wiąże się szereg zadań należących do spedytora, bowiem jego praca nie kończy się tylko na znalezieniu zlecenia, ale i przeprowadzeniu przez nie kierowcy, tak więc może już w tym miejscu nasunąć nam się trafne spostrzeżenie- spedytor musi być dyspozycyjny i dobrze zorganizowany.
Aby podjąć pracę na opisywanym stanowisku nie są wymagane (choć mile widziane) studia kierunkowe. Jeżeli masz na życie plan, aby zostać spedytorem możesz oczywiście ukończyć studia związane ze spedycją lub logistyką. Najważniejsza jednak jest skuteczność w znajdowaniu zleceń, umiejętność zorganizowania załadunku i rozładunku towaru, kalkulacja kosztów wiążących się z konkretną trasą jak również opłatami które musi uiścić kierowca, mandatami (zdarza się, że kierowcy zabraknie środków aby zrealizować płatność), oraz rozwiązywaniem problemów wynikających np. z problemem ze znalezieniem przez kierowcę miejsca do którego ma dotrzeć.
Co jeszcze wiąże się z taką pracą? Przede wszystkim znajomość języków obcych. W sytuacji kiedy kierowca nie będzie mógł porozumieć się z osobami odpowiedzialnymi za załadunek czy rozładunek, kto załatwi sprawę? Oczywiście spedytor. Wszelkie trudności, o których wspomniano powyżej często też rozwiązuje spedytor ( jeśli nie może tego załatwić kierowca) sytuację bywają niekiedy błahe- zabranie środków na stacji benzynowej, kierowca nie może dogadać się ze strażą graniczną czy policja; spedytor powinien być przygotowany na każdy przypadek.
Jak widać, praca spedytora jest wymagająca, choć jeśli robi się to, co się lubi może przynosić wiele satysfakcji. Kwestie zarobków spedytora są różne, zależne od wielkości firmy, ilości prowadzonych aut, oraz tego jak dana osoba sobie radzi.
Artykuł napisany przez Piotra Kowlaskiego, który od 10 lat prowadzi firmę zajmującą się usługami spedycyjnymi.