Od kilku miesięcy niemal na całym świecie mamy do czynienia z rozprzestrzenianiem się groźnego wirusa COVID-19. Do tej pory nie została jednak opracowana żadna w pełni skuteczna metoda leczenia. Nie istnieje też szczepionka pozwalająca uchronić się przed zarażeniem. Mimo to wiele laboratoriów badawczych, takich jak choćby Medianus z Krakowa, nieustannie prowadzi badania w tym zakresie, a także oferuje pacjentom rozmaite testy diagnostyczne opierające się na wykrywaniu przeciwciał IgG oraz IgM.
Głównym warunkiem uchronienia się przed zarażeniem koronawirusem jest regularne mycie dłoni z użyciem profesjonalnych preparatów dezynfekujących, unikanie dotykania wszelkich powierzchni w miejscach publicznych oraz noszenie maseczki szczelnie zakrywającej usta i nos. Dodatkowo należy zachowywać stosowny odstęp od innych ludzi – powinien on wynosić co najmniej półtora metra. Wynika to z faktu, że wirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową.
Jeśli zaś chodzi o bardziej zaawansowane sposoby zapobiegania, to warto w szczególności zaufać przeciwciałom na COVID-19, stworzonym na bazie białek rekombinowanych. Można się w nie zaopatrzyć w kilku dużych laboratoriach. W przypadku pacjentów zarażonych koronawirusem, ale wykazujących jedynie nieznaczne dolegliwości (np. ból głowy, brzucha, wymioty, biegunka), zalecanym rozwiązaniem jest stałe monitorowanie stanu ich zdrowia oraz dokonywanie kilka razy dziennie oceny parametrów życiowych.
Z kolei w przypadku ostrego przebiegu choroby zachodzi konieczność całkowitej izolacji i leczenia w warunkach klinicznych. Polega ono na podawaniu dożylnie lub doustnie silnych leków, takich jak choćby chlorochina, tocilizumab czy remdesivir.