Problemy z sercem – jakie objawy występują i jak należy je leczyć?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
Problemy z sercem – jakie objawy występują i jak należy je leczyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie wiele osób cierpi z powodu różnych problemów z sercem, czyli jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą być symptomem poważnej choroby zagrażającej życiu. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów należy niezwłocznie udać się do kardiologa w celu wykonania dokładnej diagnostyki oraz ustalenia ścieżki leczenia. Lekarze mają zdecydowanie najczęściej do czynienia z kłuciami w sercu, które mogą świadczyć choćby o zbliżającym się zawale lub dusznicy.

Operacja to ostateczność

Problemy z sercem mogą pojawić się zupełnie nagle albo powoli narastać na przestrzeni lat. Są one zazwyczaj efektem długotrwałego stresu, nadużywania alkoholu i papierosów, a także złej diety (bogatej w cukry proste i tłuszcze nasycone). Oczywiście niekiedy mają podłoże typowo genetyczne. Podstawowym objawem jest w tym przypadku uciążliwa duszność, która występuje bez wyraźnego powodu – nawet podczas spaceru czy spokojnego wypoczynku. Nierzadko też pacjenci zmagają się z nadmiernym zmęczeniem w ciągu dnia (będącym przeważnie skutkiem niedostatecznego tłoczenia krwi do mięśnia sercowego), regularnym omdlewaniem (przyczyna to arytmia), kołataniem serca (czyli przyspieszonym i silnym biciem), bólem w klatce piersiowej, kłuciem, obrzękiem na nogach i kostkach oraz zasinieniem skóry na twarzy. 

Jeśli wymienione dolegliwości przybierają łagodną postać, wówczas wystarczy przeważnie przyjmowanie leków podtrzymujących prawidłową pracę serca i obniżających ciśnienie krwi, ewentualnie zmiana nawyków żywieniowych, schudnięcie czy wyzbycie się nałogów. W ostatecznym przypadku niezbędna okazuje się natomiast interwencja chirurgiczna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z jakich materiałów powinna zostać wykonana droga rowerowa?
Z jakich materiałów powinna zostać wykonana droga rowerowa?
Rower przez wiele lat był kojarzony jedynie z letnią rekreacją oraz z szalejącymi nań ciepłą porą dzieciakami, jednak w ostatnich […]
Polecamy