Co zrobić, gdy chcemy sprzedać część posiadanej działki?

Nieruchomości
punktzaczepienia
Co zrobić, gdy chcemy sprzedać część posiadanej działki?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Właściciele dużych działek budowlanych nierzadko decydują się na ich sprzedanie w częściach. Jest to bowiem niezwykle korzystne pod względem finansowym i czasowym (małe parcele szybciej znajdują nabywców). Przed dokonaniem transakcji należy najpierw w legalny sposób podzielić teren ewidencyjnie, a więc geodezyjnie, co na szczęście nie powoduje absolutnie żadnych zmian w prawie własności. Trzeba się jedynie liczyć z nałożeniem przez organ administracyjny tzw. opłaty adiacenckiej. 

Aspekt ekonomiczny odgrywa główną rolę

Wspomniany we wstępie podział działki następuje najczęściej na wniosek jej właściciela, ewentualnie użytkownika wieczystego. Może być z powodzeniem dokonany administracyjnie – nie wymaga wówczas zgody wójta, burmistrza i prezydenta miasta (decyzje sądowe stanowią margines). Ta metoda dotyczy zarówno gruntów budowlanych, jak i leśnych czy rolnych. Oczywiście cały proces musi się odbyć zgodnie z wszelkimi zapisami znajdującymi się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chodzi tutaj np. o minimalną powierzchnię przewidzianą do wydzielenia, konieczność zapewnienia uzbrojenia i bezproblemowy dostęp do drogi publicznej. Jeśli interesuje nas geodezyjny podział działki koszt wynosi średnio między 2500 a 2800 złotych przy wyodrębnianiu dwóch niezależnych części. Im jest ich więcej, tym kwota wzrasta. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Właściwości betonu
Właściwości betonu
Szczelność i wytrzymałość Beton to materiał powszechnie stosowany w budownictwie. Wykorzystywany jest zarówno do budowy domów, stawiania dużych konstrukcji, jak […]
Polecamy