Czy można ogrzewać dom w zgodzie z naturą?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zamontowanie w domu nowoczesnych i ekologicznych systemów grzewczych zamiast tradycyjnych pieców czy kotłów na paliwa stałe. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania, ale również znacznie większej niż kiedyś dbałości o środowisko naturalne. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza ogniwa fotowoltaiczne opinie zbierają bowiem znakomite na różnych forach internetowych.

Systemy ekologiczne i jednocześnie tanie

Aktualnie większość osób przeznacza na ogrzewanie swojego domu około 75% tzw. kosztów eksploatacyjnych. Wynika to głównie z dużych strat ciepła, nieustannego wzrostu cen paliw stałych, a także przestarzałych systemów służących do ogrzewania pomieszczeń. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się choćby na zamontowanie na dachu kolektorów słonecznych, wykorzystujących naturalną energię z promieni słońca, która może z powodzeniem służyć do podgrzewania wody użytkowej czy wspomagania ogrzewania całego budynku. Dzięki zastosowaniu systemów fotowoltaicznych można zredukować zużycie energii aż o 60% w miesiącach chłodniejszych i o 85% w okresie letnim. Dobrym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu są również:

Piece akumulacyjne — urządzenia na prąd, pobierające energię elektryczną głównie w trakcie obowiązywania tańszej taryfy. Ciepło oddają natomiast przez pozostałą część doby, dzięki czemu koszty ich eksploatacji znacznie spadają. Jeśli chodzi o piece akumulacyjne Poznań jest miastem, gdzie kupimy je w atrakcyjnej cenie.

Pompy ciepła — systemy te pobierają ciepło z otoczenia, a następnie wykorzystują je do ogrzania całego domu (moc na poziomie 10 kW). Ich zaletą jest brak konieczności stosowania opału, bezpieczeństwo obsługi oraz stuprocentowa ekologiczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × jeden =