Czy po rozwodzie można wywieźć dziecko za granicę?

Rozwód jest szczególnie trudny, gdy małżonkowie mają wspólne dzieci. Jest to traumatyczne przeżycie dla potomstwa, które nie zawsze rozumie, dlaczego rodzina się rozpada. Dodatkowo do rozwodu dochodzi konieczność mieszkania jedynie z jednym z rodziców. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jeden z rodziców zamieszkuje za granicą lub planuje taki wyjazd.

Wyjazd za zgodą czy porwanie rodzicielskie?

Wyjazd za granicę z dzieckiem po rozwodzie nie jest zabroniony, jednak jest możliwy tylko w sytuacji, gdy niepełnoletnie potomstwo wyjeżdża poza Polskę z rodzicem, któremu przyznano opiekę nad potomstwem. Jeżeli dzieci za granicę zabiera rodzic, któremu nie przyznano opieki, a dodatkowo były współmałżonek nie wyraża na to zgody, mówi się o porwaniu rodzicielskim. W takiej sytuacji rodzic z prawem do opieki może domagać się natychmiastowego wydania dziecka. W odzyskaniu niepełnoletniego potomstwa mogą pomagać także funkcjonariusze policji z kraju, do którego wywieziono dziecko, oraz funkcjonariusze i odpowiednie służby z Polski.

Wyjazd poza Unię Europejską

W przypadku chęci zabrania dziecka poza granice Unii Europejskiej konieczne jest wyrobienie dziecku paszportu. Jeśli matka i ojciec posiadają pełnię praw rodzicielskich, oboje muszą wyrazić zgodę na wyrobienie paszportu. Zgoda musi być wyrażona w obecności urzędnika. Jeżeli jeden z rodziców odmówi podpisania dokumentów, możliwe jest uzyskanie sądowej zgody na wyrobienie paszportu, pomimo sprzeciwu jednego z byłych współmałżonków.

Jedna odpowiedź w “Czy po rozwodzie można wywieźć dziecko za granicę?”

  1. Zośka

    Ja się dogadałam z moim byłym mężem i mieszkamy z córką za granicą, a on ją odwiedza kilka razy w roku. Mamy dobre stosunki, po prostu miłość się wypaliła, ale naszą córkę kochamy nad życie i chcemy dla niej jak najlepszego dzieciństwa ! 🙂 pozdrawiam i trzymam kciuki za pary, które się rozwodzą, aby się dogadały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + siedem =