Hartowanie metalu i stali – jakimi metodami się ją wykonuje

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Hartowanie metalu i stali – jakimi metodami się ją wykonuje
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Hartowanie to proces niezwykle istotny z punktu widzenia wielu branż, w których wykorzystuje się przedmioty metalowe. Pozwala on bowiem nadać temu materiałowi twardość, wytrzymałość, a także sprężystość. Poza tym wpływa na zwiększenie jego odporności na ścieranie i powstawanie korozji. Wszystko to pozwala sprawić, że konkretne wyroby są niezwykle trwałe i mogą być używane przez wiele lat w niezmienionej formie. Aby tak rzeczywiście było, hartowanie musi zostać przeprowadzone skutecznie. Co ciekawe na odbywa się ono na wiele sposobów. Takie metody są stosowane a rynku?

Na jakie sposoby przeprowadza się hartowanie metalu?

Proces hartownia polega na nagrzaniu materiału, utrzymaniu go przez jakiś czas w odpowiedniej temperaturze, a następnie schłodzeniu. Brzmi bardzo prosto, ale należy pamiętać, że ta operacja może zostać zrealizowana na różne sposoby. Podstawową metodą hartowania stali i metalu jest hartowanie objętościowe. Charakteryzuje je potrzeba szybkiego schłodzenia materiału w wodzie lub oleju. Drugą techniką jest hartowanie stopniowe, w którym materiał, zanim zostanie schłodzony w wodzie lub oleju, jest zanurzany w stopionej saletrze po to, by zaszła określona przemiana w strukturze wewnętrznej. W dalszej kolejności należy wymienić hartowanie izometryczne. W tej metodzie surowiec zostaje nagrzany, a następnie przez wiele godzin utrzymany w kąpieli z roztopionej saletry. 

Pozostał ostatni rodzaj, a więc hartowanie powierzchniowe, które polega na nagrzaniu wyłącznie powierzchni zewnętrznej kawałka metalu. Tę metodę wykorzystuje się wtedy, gdy konieczne jest utwardzenie tylko fragmentów przedmiotu. Co ważne, hartowanie powierzchniowe dzieli się jeszcze na indukcyjne, płomieniowe, laserowe, kąpielowe oraz tzw. ślepe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować idealny stek z grilla?
Jak przygotować idealny stek z grilla?
Letnie wieczory są idealną okazją do przygotowania wieczornego obiadu na grillu. Kiełbaski, karczek czy stek w towarzystwie pieczonych ziemniaczków i […]
Polecamy