Choroba Hashimoto jest najczęściej występującą odmianą zapalenia tarczycy. Jej objawy charakteryzują się wypadaniem włosów, problemami z pamięcią i koncentracją, suchą skórą, wysokim cholesterolem, obfitymi miesiączkami, bólami mięśni, zmęczeniem i innymi symptomami. Hashimoto należy to tych chorób, w których układ odpornościowy zabija własne komórki. Wówczas w organizmie dochodzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy i rozwija się jej niedoczynność.
Niestety nie ma skutecznej metody leczenia tej choroby. Zazwyczaj lekarze ograniczają się do działania mającego na celu likwidowanie skutków niedoczynności tarczycy. Chodzi tu przede wszystkim o terapię farmakologiczną, w której dostarcza się organizmowi odpowiednich hormonów. Najważniejszym lekiem w tym przypadku jest lewotyroksyna. Ma ona zbliżone właściwości do hormonu, który jest produkowany przez tarczycę, dlatego ma tak istotne znaczenie podczas terapii. Ważna jest też odpowiednia dieta https://rehasanka.pl/dieta-hashimoto/. Jeśli choroba Hashimoto jest leczona w sposób prawidłowy, to nie powoduje żadnych poważnych powikłań.
Podczas leczenia Hashimoto należy pamiętać, by informować lekarza o wszelkich przyjmowanych suplementach czy lekach. Jest to ważne, gdyż niektóre preparaty wapnia lub żelaza utrudniają przyswajanie lewotyroksyny przez organizm. Podobnie jest z lekami hamującymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku lub niektórych leków stosowanych w zaburzeniach lipidowych.