Jak czyścić meble tapicerowane?

Bardzo wiele osób posiada w swoim domu lub mieszkaniu meble tapicerowane, ponieważ charakteryzują się one eleganckim wyglądem, dzięki czemu znacznie wzbogacają wystrój poszczególnych wnętrz. Ich długotrwałe użytkowanie i walory estetyczne są jednak uzależnione od regularnego czyszczenia powierzchni. Oczywiście duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj materiału obiciowego. Zupełnie innej pielęgnacji wymaga bowiem naturalna lub ekologiczna skóra, a innej tkanina bawełniana czy welur.

Domowe preparaty sprawdzają się znakomicie

Sofy, fotele i krzesła tapicerowane materiałem bawełnianym należy przede wszystkim systematycznie odkurzać i czyścić za pomocą specjalnej pianki. Nie jest tutaj absolutnie wskazane używanie wody, bo wpływa ona destrukcyjnie na tkaninę. Z kolei wszelkie pokrycia skórzane powinny być co jakiś czas myte roztworem letniej wody z niewielkim dodatkiem zwykłego płynu do naczyń, ewentualnie gotowym preparatem dedykowanym skórom sztucznym i naturalnym. W ten sposób skutecznie usuniemy z mebli nieestetyczne, nagromadzone zatłuszczenia. Przy okazji warto pamiętać o tym, aby w trakcie mycia wykonywać ruchy okrężne.

Konstrukcje obite eleganckim aksamitem, welurem albo sztruksem zaleca się natomiast czyścić wodą z amoniakiem, wcierając delikatnie płyn w tkaninę, a następnie po około godzinie wyczesując całość szczoteczką. Jeśli włókna są posklejane, wówczas suszymy je strumieniem letniego powietrza z suszarki elektrycznej. W przypadku najtrudniejszych do wyeliminowania plam (np. z czerwonego wina, atramentu) dobrze sprawdzi się roztwór kwasku cytrynowego bądź gliceryna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × jeden =