Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków i jakie są ich zalety?

Dom
punktzaczepienia
Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków i jakie są ich zalety?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na niektórych terenach wiejskich występuje spory problem z dostępem do kanalizacji sanitarnej. Z tego względu wielu właścicieli domów jednorodzinnych jest zmuszonych do poszukiwania alternatywnej metody odprowadzania nieczystości. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest niewielkie urządzenie zwane biologiczną oczyszczalnią ścieków. Niezwykle funkcjonalne i wytrzymałe modele znajdziemy w ofercie tego specjalistycznego sklepu: https://www.sklep-instalgrunt.pl/.

Rozwiązanie wygodne, a przede wszystkim ekonomiczne

Oczyszczalnia biologiczna jest konstrukcją, która występuje w dwóch postaciach – z osadem czynnym albo ze złożem biologicznym. W tym pierwszym przypadku zasada działania polega na tym, że najpierw ścieki trafiają do osadnika wstępnego, gdzie zostają wstępnie oczyszczone. Później wędrują do drugiej komory – tam są poddawane napowietrzaniu. Ostatnim etapem ich podróży jest osadnik wtórny, do którego są przepompowywane w formie tzw. osadu nadmiernego. W opisanym procesie istotną rolę odgrywają specjalne mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkładanie nieczystości. Z kolei oczyszczalnia ze złożem biologicznym funkcjonuje w nieco inny sposób. Ścieki przepływają bowiem z osadnika gnilnego do komory z napowietrzonym złożem biologicznym (składającym się np. z kamieni, siatki polietylenowej), gdzie znajduje się specjalna błona. Zawiera ona mnóstwo pożytecznych bakterii, które odżywiają się niepożądanymi związkami występującymi w ściekach. Podstawową zaletą obu opisanych powyżej konstrukcji jest wysoki komfort ich użytkowania – obsługa ogranicza się w zasadzie jedynie do opróżniania komory z osadem. Pozostałe atuty to m.in. brak przykrych zapachów (charakterystycznych dla zwykłego szamba) oraz niskie roczne koszty eksploatacji, wynoszące zaledwie około 200-250 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapewnić sobie odpowiednią ilość kalorii?
Jak zapewnić sobie odpowiednią ilość kalorii?
Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz zarówno do pięknej sylwetki, jak i dobrego samopoczucia. Wiele osób, których celem jest budowa masy […]
Polecamy