Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków i jakie są ich zalety?

Dom
punktzaczepienia
Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków i jakie są ich zalety?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na niektórych terenach wiejskich występuje spory problem z dostępem do kanalizacji sanitarnej. Z tego względu wielu właścicieli domów jednorodzinnych jest zmuszonych do poszukiwania alternatywnej metody odprowadzania nieczystości. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest niewielkie urządzenie zwane biologiczną oczyszczalnią ścieków. Niezwykle funkcjonalne i wytrzymałe modele znajdziemy w ofercie tego specjalistycznego sklepu: https://www.sklep-instalgrunt.pl/.

Rozwiązanie wygodne, a przede wszystkim ekonomiczne

Oczyszczalnia biologiczna jest konstrukcją, która występuje w dwóch postaciach – z osadem czynnym albo ze złożem biologicznym. W tym pierwszym przypadku zasada działania polega na tym, że najpierw ścieki trafiają do osadnika wstępnego, gdzie zostają wstępnie oczyszczone. Później wędrują do drugiej komory – tam są poddawane napowietrzaniu. Ostatnim etapem ich podróży jest osadnik wtórny, do którego są przepompowywane w formie tzw. osadu nadmiernego. W opisanym procesie istotną rolę odgrywają specjalne mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkładanie nieczystości. Z kolei oczyszczalnia ze złożem biologicznym funkcjonuje w nieco inny sposób. Ścieki przepływają bowiem z osadnika gnilnego do komory z napowietrzonym złożem biologicznym (składającym się np. z kamieni, siatki polietylenowej), gdzie znajduje się specjalna błona. Zawiera ona mnóstwo pożytecznych bakterii, które odżywiają się niepożądanymi związkami występującymi w ściekach. Podstawową zaletą obu opisanych powyżej konstrukcji jest wysoki komfort ich użytkowania – obsługa ogranicza się w zasadzie jedynie do opróżniania komory z osadem. Pozostałe atuty to m.in. brak przykrych zapachów (charakterystycznych dla zwykłego szamba) oraz niskie roczne koszty eksploatacji, wynoszące zaledwie około 200-250 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed opadami atmosferycznymi?
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed opadami atmosferycznymi?
Meble ogrodowe pozwalają nam cieszyć się komfortowymi warunkami podczas wypoczywania na świeżym powietrzu. Cenimy sobie wygodę, którą nam zapewniają oraz […]
Polecamy