Jak i dlaczego sprawdzać głębokość bieżnika opon?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Jak i dlaczego sprawdzać głębokość bieżnika opon?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, jak ważny wpływ na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo ma odpowiedni stan opon w jego samochodzie. Jednym z kluczowych parametrów jest zwłaszcza głębokość bieżnika łączącego auto bezpośrednio z nawierzchnią. Element ten musi być co jakiś czas kontrolowany za pomocą specjalnego miernika. Aby ograniczyć konieczność jego nieustannego sprawdzania, warto zaopatrzyć się w ogumienie uznanego producenta. Na przykład marka Profil opony oferuje z bieżnikiem optymalnym pod względem głębokości i wyjątkowo odpornym na ścieranie.

W trosce o nasze bezpieczeństwo

Bieżnik należy kontrolować przede wszystkim dlatego, że przepisy prawne obowiązujące w naszym kraju jasno określają jego minimalną, dopuszczalną głębokość. Wynosi ona 1,6 mm – i to zarówno dla opon letnich, jak i zimowych. Oprócz konsekwencji prawnych (mandat, utrata dowodu rejestracyjnego) musimy mieć także na uwadze, że jazda na ogumieniu ze zbyt płytkim bieżnikiem wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem utraty panowania nad autem, a w rezultacie poważnego wypadku. W celu dokonania pomiaru głębokości omawianego elementu trzeba najpierw zaparkować pojazd na równym podłożu i dokładnie skręcić wszystkie koła.

Następnie należy wykorzystać specjalny miernik (koszt to około 10-15 zł), wprowadzając go na samo dno poszczególnych rowków – koniecznie w kilku różnych miejscach na obwodzie. Jest to najlepszy i najpewniejszy sposób na precyzyjne wyznaczenie wysokości bieżnika. Oczywiście można też użyć zwykłej zapałki albo monety. Dodajmy, że w ogumieniu dobrej jakości bieżnik ściera się bardzo wolno, dlatego warto kupować np. wysokiej klasy opony Barum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega swobodne kucie?
Na czym polega swobodne kucie?
Przedmioty metalowe można wykonywać co najmniej kilkoma sposobami – np. odlewaniem, obróbką skrawaniem czy kuciem swobodnym. Na szczególną uwagę zasługuje […]
Polecamy