Jak i dlaczego sprawdzać głębokość bieżnika opon?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, jak ważny wpływ na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo ma odpowiedni stan opon w jego samochodzie. Jednym z kluczowych parametrów jest zwłaszcza głębokość bieżnika łączącego auto bezpośrednio z nawierzchnią. Element ten musi być co jakiś czas kontrolowany za pomocą specjalnego miernika. Aby ograniczyć konieczność jego nieustannego sprawdzania, warto zaopatrzyć się w ogumienie uznanego producenta. Na przykład marka Profil opony oferuje z bieżnikiem optymalnym pod względem głębokości i wyjątkowo odpornym na ścieranie.

W trosce o nasze bezpieczeństwo

Bieżnik należy kontrolować przede wszystkim dlatego, że przepisy prawne obowiązujące w naszym kraju jasno określają jego minimalną, dopuszczalną głębokość. Wynosi ona 1,6 mm – i to zarówno dla opon letnich, jak i zimowych. Oprócz konsekwencji prawnych (mandat, utrata dowodu rejestracyjnego) musimy mieć także na uwadze, że jazda na ogumieniu ze zbyt płytkim bieżnikiem wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem utraty panowania nad autem, a w rezultacie poważnego wypadku. W celu dokonania pomiaru głębokości omawianego elementu trzeba najpierw zaparkować pojazd na równym podłożu i dokładnie skręcić wszystkie koła.

Następnie należy wykorzystać specjalny miernik (koszt to około 10-15 zł), wprowadzając go na samo dno poszczególnych rowków – koniecznie w kilku różnych miejscach na obwodzie. Jest to najlepszy i najpewniejszy sposób na precyzyjne wyznaczenie wysokości bieżnika. Oczywiście można też użyć zwykłej zapałki albo monety. Dodajmy, że w ogumieniu dobrej jakości bieżnik ściera się bardzo wolno, dlatego warto kupować np. wysokiej klasy opony Barum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + czternaście =