Jak współczesna medycyna diagnozuje uszkodzenia neurologiczne?
Zaburzenia w obrębie układu nerwowego mogą w znaczny sposób utrudnić życie chorego. Problemy neurologiczne dotykają ludzi w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, a prawidłowe postawienie diagnozy wymaga szeregu badań i analiz.
Jaką funkcję pełni badanie neurologiczne?
Badanie neurologiczne to zadanie wieloetapowe, obejmujące wywiad lekarski, badanie fizykalne (neurologiczne) z wykorzystaniem różnych narzędzi medycznych oraz badanie aparaturowe, np. biochemię krwi, EEG, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny itp. Decyzję o wykonaniu konkretnych badań podejmuje neurolog. Jeśli niezbędny okazuje się rezonans magnetyczny Warszawa posiada wiele placówek medycznych, w których można wykonać to badanie. Ogólnie rzecz ujmując, jest to nowoczesny, bardzo szczegółowy rodzaj prześwietlenia, aczkolwiek – w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich czy tomografii komputerowej – badanie to zamiast promieni rentgenowskich wykorzystuje nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu fale radiowe oraz pole magnetyczne.
W jakich sytuacjach pomoże neurologopeda?
Częstym problemem neurologicznym są zaburzenia mowy. Przyczyny tego typu problemów mogą być różne, począwszy od obciążenia ciążowego, poprzez czynniki genetyczne, a na skutkach przebytych udarów czy urazów skończywszy. W tej sytuacji z pomocą przychodzi neurologopeda, z którego pomocy mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wspomniany specjalista zajmuje się diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji wynikających z dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego. Ciekawostką może być fakt, że do zadań neurologopedy należy również terapia zaburzeń pokarmowych. Diagnoza neurologopedyczna stawiana jest na podstawie testów, obserwacji pacjenta oraz ewentualnego wywiadu z członkami rodziny.