Jak zachęcić dziecko do malowania?

Edukacja artystyczna dziecka jest bardzo ważna dla rozwoju jego wrażliwości i wyobraźni. Szczególnie sztuki plastyczne dają ogromne pole wyobraźni dziecka i kształtują jego kreatywność. Co jednak zrobić jeśli dziecko nie ma ochoty na zabawę kredkami, uważa to za nudne i mało interesujące? Dzieci często wolą bardziej aktywne zabawy, pełne ruchu. Warto jednak zadać sobie trud zainteresowania dziecka także tą mniej aktywną fizycznie formą twórczej zabawy, tak by zrównoważyć jego rozwój na wszystkich płaszczyznach.

Pomaluj nasz świat – zabawy z dzieckiem

Nic tak pozytywnie nie zachęci dziecka do robienia czegoś jak możliwość dzielenia tych chwil z najbliższą mu osobą czyli mamą lub tatą. Ciekawą formą wspólnej zabawy kredkami może być rysowanie na zadany temat, np. można pokazać dziecku, jak namalować wodospad, rzekę lub las, a potem wymyślić zadanie malarskie. Można zorganizować też domowy konkurs tematyczny z nagrodami. Po jakimś czasie takiej wspólnej pracy twórczej malowanie będzie się dziecku kojarzyło z czymś przyjemnym, a do tego, co sprawia radość, nie trzeba już pociechy szczególnie zachęcać.

Sekret tkwi w tym, by dziecko traktowało swoją edukację jak zabawę, a nie przymus. Wymaga to sporego zaangażowania rodzica, który powinien znaleźć czas, by na początek rysować razem z maluchem, inspirować go i zachęcać tworząc razem z nim. Najlepsze prace można wystawić w ramach i obrazach typu antyrama, gdzie można umieścić kilka prac i stworzyć z nich barwną dekorację na ścianę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × trzy =