Kondensatory kompensacyjne – do czego służą?

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Kondensatory kompensacyjne – do czego służą?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kondensatory kompensacyjne są używane do korygowania nieliniowego obciążenia. Częstym przykładem jest użycie rezystora i kondensatora do stworzenia sieci RC, która może być użyta jako filtr dolnoprzepustowy. Kondensatory kompensacyjne są używane w wielu aplikacjach, w tym w regulatorach napięcia i zasilaczach.

Podstawowe informacje

Kondensator to urządzenie służące do przechowywania ładunku. Składa się z dwóch przewodników (zwykle metalowych płytek) oddzielonych izolatorem zwanym dielektrykiem. Ilość ładunku, który może być przechowywany na kondensatorze zależy od rodzaju dielektryka i wielkości płytek.

Pojemność kondensatora jest wprost proporcjonalna do jego powierzchni, co oznacza, że duże kondensatory mają większą pojemność niż małe. Jeśli podwoimy powierzchnię kondensatora, zwiększając dwukrotnie jego wymiary, to zwiększymy jego pojemność czterokrotnie. Określenie wymaganej mocy kondensatora znajduję się na stronie https://jeanmueller.pl/okreslenie-wymaganej-mocy-kondensatora/. Jeśli masz dwa identyczne kondensatory o różnych wartościach, to większy będzie miał więcej ładunku na sobie niż mniejszy, ponieważ ma większą powierzchnię, a więc więcej miejsca na gromadzenie się elektronów.

Gdzie są stosowane?

Kondensatory kompensacyjne są stosowane w obwodach wzmacniaczy w celu poprawy stabilności, szerokości pasma lub szybkości przesuwu. Mogą być również stosowane w obwodach oscylatorów w celu poprawy marginesu fazowego, redukcji szczytów i zwiększenia tłumienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Różnice pomiędzy standardowym telebimem, a ekranem z systemem Digital Signage
Różnice pomiędzy standardowym telebimem, a ekranem z systemem Digital Signage
Digital Signage jest jedną z ciekawszych i nowocześniejszych form marketingowego kontaktu z klientem. Rozwiązanie to cieszy się wciąż rosnącą popularnością […]
Polecamy