Jednym z kluczowych warunków uzyskania optymalnego komfortu cieplnego w domach jednorodzinnych jest wykonanie termoizolacji. To praca wieloetapowa, dosyć kosztowna i wymagająca zaangażowania specjalistycznej firmy, ale jednocześnie gwarantująca mnóstwo korzyści. Decydując się na to, należy przede wszystkim zadbać o właściwe przygotowanie podłoża i zaopatrzyć się we wszelkie niezbędne materiały. Dodajmy, że w niektórych przypadkach zalecana jest termomodernizacja budynku, czyli jego unowocześnienie pod kątem izolacyjności cieplnej.
Aby termoizolacja była skuteczna, w pierwszej kolejności trzeba koniecznie zadbać o zabezpieczenie ścian domu i jego pozostałych elementów konstrukcyjnych przed zawilgoceniem. W tym celu warto wykonać osuszanie elewacji za pomocą specjalnych nagrzewnic lub z wykorzystaniem metody absorpcyjnej. Równie istotne jest dokładne oczyszczenie powierzchni płaskich dla lepszej przyczepności kleju, a ponadto wyrównanie ich poprzez nałożenie cienkiej warstwy zaprawy cementowej. Nie obejdzie się też bez pomalowania całości profesjonalnym preparatem gruntującym, co spowoduje wyraźne zmniejszenie chłonności.
Niezwykle ważnym etapem przygotowań jest wybór konkretnego sposobu ocieplenia (metoda mokra lub sucha) oraz materiału izolacyjnego. Najlepiej do wyłożenia ścian nadaje się wełna mineralna lub polistyren ekstrudowany, ewentualnie zwykły styropian. Dodajmy, że zaleca się ocieplenie poddasza celulozą w formie wełny, ponieważ znakomicie dociera ona do pustych przestrzeni i nie obciąża nadmiernie konstrukcji więźby (ze względu na niską gęstość oraz wagę).