Rezonans magnetyczny to nowoczesne, nieinwazyjne oraz bezbolesne badanie. Służy do obrazowania wnętrza ciała. Przeprowadzane jest w przypadku chorób nowotworowych, neurologicznych, a także w przypadku urazów kości, stawów czy mięśni. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega to badanie oraz jakie są przeciwwskazania do jego wykonania.
Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest do obrazowania wnętrza ciała bez narażania pacjenta na działanie promieniowania rentgenowskiego. Działanie diagnostyki oparte jest na oddziaływaniu fal radiowych, o różnej częstotliwości. Organizm poddawany jest silnemu polu magnetycznemu. Odwzorowanie tkanek możliwe jest dzięki wytwarzanym przez nie krótkim sygnałom, które po przetworzeniu komputerowym pozwalają na ich odwzorowanie.
W trakcie badania pacjent zostaje umieszczony na specjalnym stole i zostaje na nim wsunięty do tunelu. Ważne jest, by osoba badana leżała nieruchomo. Urządzenie generuje dość duży hałas, dlatego też istnieje możliwość zastosowania zatyczek do uszu. Czas trwania badania wynosi od 10-90 minut. Mając wskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie: http://klinikapoznan.pl/rezonans-magnetyczny/.
Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonywania tego badania są wszelkiego rodzaju wszczepione urządzenia elektryczne takie jak np. stymulator serca, neurostymulator, czy też defibrylator-kardiowerter. Dodatkowo nie można wykonać badania jeśli w tkankach pacjenta znajdują się metalowe ciała obce. Rezonansu magnetycznego nie zaleca się także u kobiet w I trymestrze ciąży oraz u osób z klaustrofobią, gdyż jego wykonanie może być wówczas utrudnione.