Jak dobiera się okulary korekcyjne?

Okulary stały się w ostatnich latach niezwykle popularnym akcesorium – na ich noszenie decydują się nie tylko osoby posiadające konkretną wadę wzroku, ale również miłośnicy dobrego stylu i mody. Mimo to warto podkreślić, że produkt ten służy przede wszystkim do korygowania nieprawidłowości w widzeniu, co wiąże się z koniecznością wykonania właściwego badania (w gabinecie okulisty) zawsze przed wybraniem się do salonu optycznego.

Liczy się nie tylko nasz gust

Jeśli mowa o okularach korekcyjnych klasycznych, to wybór szkieł powinien być uzależniony przede wszystkim od wyniku badania wzroku i stopnia wady. Zadaniem okularów jest bowiem umożliwienie prawidłowego widzenia, bez żadnych zniekształceń czy słabej ostrości. Z kolei wybór oprawek jest już kwestią indywidualną – liczą się w dużej mierze preferencje samego użytkownika. Duże znaczenie ma także kształt jego twarzy, ponieważ dobrze dobrane pod tym względem oprawki sprawią, że będzie wyglądał wyjątkowo atrakcyjnie i pociągająco.

Aby określić ten parametr, wystarczy sięgnąć po lustro oraz szminkę. Procedura jest następująca: stajemy przed lustrem i wykorzystując szminkę odrysowujemy kontur twarzy na jego tafli. Na podstawie uzyskanego kształtu jesteśmy w stanie ocenić, czy nasza buzia jest okrągła, trójkątna, kwadratowa czy może owalna. Jeśli okrągła, wówczas będą do niej pasowały oprawki kanciasto-prostokątne oraz kwadratowe, czyli takie, które ją optycznie wydłużą i wyszczuplą. Duży wybór takich oprawek oferuje m.in. Optic Design.

Z kolei w przypadku kształtu trójkątnego warto postawić na model owalny albo okrągły, utrzymany w jasnej kolorystyce, ponieważ taka konstrukcja skutecznie odwróci uwagę od górnej części twarzy. Posiadacze buzi kwadratowej powinni się zdecydować na wersje zaokrąglone, koniecznie z ciemną górą i jasnym dołem (właściwości łagodzące kontury). Najłatwiej mają natomiast właściciele owalnych twarzy – mogą bowiem wybrać dowolny kształt oprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × trzy =