Każda firma dba o to aby jakość jej usług była świadczona na najwyższym poziomie. Przedsiębiorcom zależy bowiem na dobrych opiniach, które w dzisiejszych czasach szybko się rozprzestrzeniają. Budowanie pozytywnego wizerunku to nie tylko profesjonalizm, fachowość, terminowość i dobre relacje z klientami ale także wrażenie wizualne. Nie od dziś wiadomo ile prawdy niesie w sobie powiedzenie „jak Cię widzą tak Cię piszą”. Raczej ciężko wyobrazić sobie szefa firmy, który ma na sobie elegancki garnitur, a przyjmuje klientów w zaniedbanym lokalu. Świadczy to bowiem o jego lekceważącym podejściu. Kwestia czystości staje się tym bardziej istotna jeżeli branżą prowadzonej działalności jest gastronomia, gdzie w grę wchodzi nie tylko dobra opinia klienta ale także rygorystyczne wymagania Sanepidu.
Przeciętny pracownik etatowy spędza na swoim stanowisku 8 godzin dziennie, czasem jest to nawet więcej. Miejsce pracy ma przede wszystkim przynosić dochód, jednak mało kto chciałby wykonywać swoje czynności w niekomfortowych warunkach. O obowiązku zachowania czystości stanowią także przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Przyjemne w odbiorze otoczenie ma ogromny wpływ na jakość pracy personelu firmy. Jeżeli meble są pełne kurzu, dywany brudne, kosze na śmieci zapełnione, a toaleta i kuchnia nie jest regularnie dezynfekowana to może się to negatywnie odbić na zdrowiu pracowników. Zadbaj zatem o ich dobre samopoczucie i jak największą wydajność. Każdy chce przecież być przedstawicielem reprezentatywnej firmy.
Większość przedsiębiorców nie podejmuje się samodzielnie sprzątania swojej firmy. Wyjątkiem są tylko zwyczajne, proste czynności jak porządkowanie biurka czy zmycie po sobie naczyń. Istnieją wobec tego dwie opcje – zatrudnienie osoby sprzątającej, która obecna będzie na stałe w określonych godzinach lub zamówienie usług profesjonalnego serwisu. Warto skorzystać z takiej opcji sprzątania raz na jakiś czas przy okazji generalnych porządków. Na co dzień dużo lepiej sprawdza się stworzenie wakatu dla pracownika sprzątającego. W zależności od powierzchni firmy może to być cały etat lub tylko część. Jeśli zdecydujemy się na taką formę dbania o czystość, trzeba będzie dokonać zakupu odpowiednich akcesoriów i środków chemicznych. Są one różne dla danych pomieszczeń i zastosowań.
Toaleta i kuchnia pracownicza to miejsca, które narażone są na największą ilość bakterii. Wymagają zatem stworzenia sterylnych warunków. Podstawowym produktem jaki powinien się tu znaleźć jest mydło w płynie lub piance. Wersja w kostce nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeżeli w firmie pracuje duża ilość osób. Warto zaopatrzyć się w dozowniki przeznaczone do uzupełniania. Mydło zakupić można w dużej pojemności, co jest korzystnym cenowo rozwiązaniem. Bardzo mile widziane jest również wyposażenie tych pomieszczeń w płyn dezynfekujący do rąk na bazie alkoholu. W kuchni powinien znajdować się płyn do naczyń i duża ilość gąbek przeznaczonych do częstej wymiany.
Na rynku dostępne są specjalne preparaty do mycia sanitariatów.Powierzchnie takie jak blaty kuchenne i stoły powinny być traktowane środkiem do czyszczenia powierzchni na bazie kwasu. Firmowe toalety wymagają traktowania z należytą starannością dlatego niezbędny będzie tutaj środek odkażający do WC w żelu oraz do mycia deski. Nie wolno zapominać o wyposażeniu kuchni w papierowy ręcznik, najlepiej w specjalnym wiszącym dozowniku oraz o wyposażeniu łazienki w papier toaletowy w hurcie. Zarówno w jednym i drugim pomieszczeniu powinien znajdować się kosz na śmieci. Jeżeli udostępniasz pracownikom lodówkę i mikrofalę, nie zapomnij o preparatach dedykowanych do czyszczenia sprzętów AGD. Bardzo mile widzianym wyposażeniem toalet są automatyczne odświeżacze powietrza.
Bardzo istotną kwestią w firmie jest utrzymanie w czystości holi i korytarzy. Są to miejsca gdzie stale przechodzi dużo osób. Jednocześnie przemieszczają się nimi Twoi klienci. Należy zastosować odpowiedni dla danej powierzchni płyn myjący do podłóg. Na rynku są dostępne różne ich rodzaje – do powierzchni wysokopołyskowych, drewnianych, PCV i tych z kafelków. Dla zachowania poczucia jeszcze większej czystości możesz zaopatrzyć się z preparat do nabłyszczania. Nie od dziś wiadomo, że brudne okna potrafią zepsuć cały efekt wizualny. Od czasu do czasu należy użyć chemii służącej do ich czyszczenia i polerowania. Takiego samego traktowania wymagają lustra, jeżeli posiadasz je w swojej firmie.
Pokoje biurowe to główne pomieszczenia pracy Twojej załogi. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Po stronie pracodawcy leży zadbanie o to aby zapewnić im należyte warunki. Osoba sprzątająca w firmie musi zatem skupić dużą uwagę na dokładnym sprzątaniu stanowisk pracy. Wszelkie szafy, regały, kredensy i biurka są siedliskiem kurzu i roztoczy. Muszą być traktowane specjalnym środkiem do usuwania kurzu i zapobiegania szybkiemu jego nawracaniu. Wybór jest tu dość spory – płyny, spray’e, pianki, nawilżane szmatki to główne z nich. Jest to absolutny niezbędnik wyposażenia każdej firmy. Należy pamiętać o tym, że sprzęty takie jak komputery, tablety i służbowe telefony wymagają odrębnych preparatów. Te zwykłe do kurzu mogłyby je bowiem uszkodzić. Nie wolno zapominać o regularnym przecieraniu klamek – dotykane po kilkadziesiąt razy dziennie przez różne osoby są ogromnym skupiskiem bakterii. Sprawdzą się tu środki na bazie alkoholu.
Jak widać, temat czystości i higieny jest priorytetem nie tylko w utrzymaniu komfortu pracy swojej ekipy ale także w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów. Profesjonalizm przejawia się w różnych aspektach prowadzenia działalności. Nie deprecjonuj zatem rangi tak ważnego stanowiska w Twoim przedsiębiorstwie jak stanowisko osoby sprzątającej. Zapewnij jej należyte wywiązywanie się z obowiązków poprzez wyposażenie firmy we właściwe środki czystości.