Wszystko co chciałeś wiedzieć o tokarkach, ale wstydziłeś się spytać!

Technika i motoryzacja
punktzaczepienia
Wszystko co chciałeś wiedzieć o tokarkach, ale wstydziłeś się spytać!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tokarka to obrabiarka, która obraca przedmiot obrabiany i utrzymuje go za pomocą narzędzia. Typowa tokarka jest maszyną poziomą, obsługiwaną ręcznie, z łożem, które obraca się wokół podłużnej osi obrotu (wrzeciona). Ta oś obrotu przebiega przez środek obrabianego przedmiotu. Przedmiot obrabiany jest podtrzymywany przez narzędzie, które jest zamocowane we wrzecionie. Operator steruje ruchem wzdłużnym obrabianego przedmiotu poprzez przesunięcie dźwigni na boku tokarki, zwanej mimośrodem.

Mimośród

Mimośród porusza się w odpowiedzi na ruchy innej dźwigni zwanej bieżnią, która jest połączona za pomocą pręta lub liny stalowej z wałem krzywkowym lub płytą krzywkową. Wałek krzywkowy/płytka może być przesuwany wzdłuż swojej osi, tak że powoduje, że różne części jego ruchu kołowego występują w różnym czasie podczas jednego obrotu cylindra. Jeśli potrzebujesz naprawy swojej tokarki, to wejdź na stronę http://www.rem-ski.pl/?remonty-i-naprawy-tokarek-belchatow,18.

Jak działa obrabianie?

Aby podczas operacji cięcia przedmiot obrabiany był nieruchomy w dowolnym punkcie, oś obrotu musi być odsunięta od swojej osi środkowej o pewną odległość, tak aby na jej długości znajdowały się dwa punkty, w których nie występuje obrót: po jednym bezpośrednio nad każdym końcem jej osi środkowej. Obrabiany przedmiot jest ustawiany tak, aby był nieruchomy w jednym z tych dwóch punktów, a następnie narzędzie tnące wchodzi w kontakt z nim. Tor ruchu narzędzia może być zmieniany przez przesunięcie jego punktu styku z przedmiotem obrabianym za pomocą dźwigni zwanej bieżnią, która jest połączona prętem lub stalową linką z wałkiem krzywkowym lub płytą krzywkową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak nauczyć się podstaw w zakresie dziedziny elektroniki?
Jak nauczyć się podstaw w zakresie dziedziny elektroniki?
Wiele osób zaczyna postrzegać elektronikę jako ciekawe i dochodowe zajęcie. Nic w tym dziwnego – współczesny świat i nowoczesne technologie […]
Polecamy