Autyzm jest zaburzeniem, którego objawy dostrzec już można we wczesnym dzieciństwie. Nieprawidłowości w rozwoju są widoczne u niemowląt, jednak często zdarza się, że diagnoza jest stawiana dopiero po kilku latach lub później. Jak wykryć autyzm w młodym wieku? Na jakie objawy zwrócić uwagę?
Wśród głównych objawów autyzmu wyróżnia się przede wszystkim niechęć dziecka do utrzymywania kontaktu wzrokowego, a także nadmierne reagowanie na różne bodźce. Autystycy już w wieku niemowlęcym unikają spoglądania prosto w oczy rodziców. Często reagują płaczem lub agresją na niektóre zapachy, smaki, kolory lub dotyk. Mogą nie lubić przytulania i wydawać z siebie znacznie mniej dźwięków niż inne dzieci na tym samym etapie rozwoju. Zdarza się, że dopiero zaburzenia w rozwoju mowy sprawiają, że rodzic poznaje diagnozę – logopedia Łódź wspiera rodziców autystycznych dzieci w znalezieniu przyczyny problemów, z którymi zmaga się dziecko.
Jeżeli objawy autyzmu u małego dziecka są niespecyficzne, zaburzenia mogą być wykryte dopiero w wieku kilkunastu lat. Pomoże w tym psychiatra dla młodzieży Łódź. Zwykle problemy w tym wieku są wykrywane z powodu trudności w kontaktach z rówieśnikami lub reagowania w sposób nieadekwatny do sytuacji (np. nadmierną agresją, ucieczką). Psychiatra stawia diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu, rozmowy z pacjentem, a także opinii przygotowanej przez psychologa lub innego specjalistę. Dzięki temu możliwe jest podjęcie skutecznych działań, by osoba dotknięta autyzmem nauczyła się funkcjonować w społeczeństwie.