Kiedy lekarz kieruje na zdjęcie RTG?

Forma i zdrowie
punktzaczepienia
Kiedy lekarz kieruje na zdjęcie RTG?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdjęcie RTG to jedno z ważniejszych badań, ułatwiające diagnostykę różnego rodzaju chorób i urazów. Inne stosowane określenia tej procedury to: zdjęcie rentgenowskie, rentgen czy prześwietlenie, a jej historia sięga wieku XIX. Bezpieczeństwo uległo jednak znacznej poprawie na przestrzeni lat i od czasów wykonania pierwszego zdjęcia.

Najczęściej wykorzystywane jest do sprawdzenia rozległości złamań, przyczyn chorób serca oraz wad postawy. Na podstawie uzyskanego RTG lekarz ma większy zakres wiedzy oraz stanu organizmu, dzięki czemu może podjąć stosowne kroki leczenia. Rentgen Kraków czy Warszawa wykonywany jest wielu placówkach. Jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Niewskazany jest jednak w trakcie ciąży.

Pora na prześwietlenie

Lekarz może skierować pacjenta na badanie RTG, kiedy podejrzewa problemy lub przyczynę osłabienia i chorób w następujących obszarach ciała:

  • układ kostny- to najczęściej rozpoznania złamań kości, ale tez zwichnięć. Przeprowadza się je również przy osteoporozie, zmianach zwyrodnieniowych oraz reumatyzmie,

  • układ pokarmowy- wskazuje na stan narządów wewnętrznych. Skutecznie wspomaga diagnostykę guzów czy wrzodów,

  • klatka piersiowa- przedstawia obraz serca i płuc. Stosowany przy gruźlicy czy zapaleniu płuc,

  • głowa- przybliża wielkość czaszki oraz uzębienia. Wskazany przy przeprowadzaniu leczenia przez stomatologów i ortodontów.

Można również zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich pozostałych części ciała (dłoni, stóp), w zależności od medycznych wskazań. Na badanie to można zapisać się np. na https://www.widokmed.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym kierować się przy wyborze huśtawki ogrodowej?
Czym kierować się przy wyborze huśtawki ogrodowej?
Istnieje wiele odmian huśtawek ogrodowych i może być trudno dowiedzieć się, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Oto kilka […]
Polecamy