Rozwód jest szczególnie trudny, gdy małżonkowie mają wspólne dzieci. Jest to traumatyczne przeżycie dla potomstwa, które nie zawsze rozumie, dlaczego rodzina się rozpada. Dodatkowo do rozwodu dochodzi konieczność mieszkania jedynie z jednym z rodziców. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jeden z rodziców zamieszkuje za granicą lub planuje taki wyjazd.
Wyjazd za granicę z dzieckiem po rozwodzie nie jest zabroniony, jednak jest możliwy tylko w sytuacji, gdy niepełnoletnie potomstwo wyjeżdża poza Polskę z rodzicem, któremu przyznano opiekę nad potomstwem. Jeżeli dzieci za granicę zabiera rodzic, któremu nie przyznano opieki, a dodatkowo były współmałżonek nie wyraża na to zgody, mówi się o porwaniu rodzicielskim. W takiej sytuacji rodzic z prawem do opieki może domagać się natychmiastowego wydania dziecka. W odzyskaniu niepełnoletniego potomstwa mogą pomagać także funkcjonariusze policji z kraju, do którego wywieziono dziecko, oraz funkcjonariusze i odpowiednie służby z Polski.
W przypadku chęci zabrania dziecka poza granice Unii Europejskiej konieczne jest wyrobienie dziecku paszportu. Jeśli matka i ojciec posiadają pełnię praw rodzicielskich, oboje muszą wyrazić zgodę na wyrobienie paszportu. Zgoda musi być wyrażona w obecności urzędnika. Jeżeli jeden z rodziców odmówi podpisania dokumentów, możliwe jest uzyskanie sądowej zgody na wyrobienie paszportu, pomimo sprzeciwu jednego z byłych współmałżonków.
Ja się dogadałam z moim byłym mężem i mieszkamy z córką za granicą, a on ją odwiedza kilka razy w roku. Mamy dobre stosunki, po prostu miłość się wypaliła, ale naszą córkę kochamy nad życie i chcemy dla niej jak najlepszego dzieciństwa ! 🙂 pozdrawiam i trzymam kciuki za pary, które się rozwodzą, aby się dogadały