Czym jest żywica i jakie jej rodzaje wyróżniamy?

Finanse i rynek
punktzaczepienia
Czym jest żywica i jakie jej rodzaje wyróżniamy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żywica to substancja pochodzenia roślinnego, którą najczęściej uzyskuje się z drzew iglastych. Znaleźć ją można w przestrzeniach międzykomórkowych albo przewodach żywicznych. Znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Czym dokładnie jest żywica i jakie są jej podstawowe rodzaje? 

Czym jest żywica? 

Pozyskiwana z drzew żywica jest mieszaniną związków organicznych. Składają się na nią głównie terpenoidy (np. kwasy żywiczne) oraz związki fenolowe. Żywice są nierozpuszczalne w wodzie, bezpostaciowe oraz częściowo krystaliczne. Ich barwa jest uzależniona od rodzaju drzewa i może być biała, przezroczysta lub szara. Pozyskuje się ją poprzez żywicowanie ściętych konarów lub igliwia. 

Rodzaje żywic oraz ich zastosowanie

Żywica składa się trzech głównych rodzajów. W przemyśle budowlanym i elektrycznym szerokie zastosowanie znalazła żywica epoksydowa. Jej to syntetyczna odmiana związku, który jest poddawany utwardzeniu. Produkcją żywicy epoksydowej zajmuje się m.in. firma z witryny https://primson-composites.pl. W przemyśle gumowym czy przy tworzeniu farb popularna jest wersja węglowodorowa. Otrzymuje się ją dzięki rektyfikacji ropy naftowej. Żywica poliestrowa z kolei to efekt polimeryzacji laktonów i służy do wytwarzania wytrzymałych powłok, odpornych na smary, oleje czy benzynę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Surfowanie dla początkujących – podstawowe kwestie o których należy wiedzieć
Surfowanie dla początkujących – podstawowe kwestie o których należy wiedzieć
Jednym z najpopularniejszych obecnie sportów wodnych jest surfing, który przyciąga zarówno nastolatków, jak i osoby starsze. Trudno się temu dziwić, […]
Polecamy