Jak przebiega postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości spółki?

Finanse i rynek
punktzaczepienia
Jak przebiega postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości spółki?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Działalność spółki może być zagrożona, gdy narastające zobowiązania nie pozwalają na dalszy rozwój, a zaczynają generować masę problemów i nieprzyjemnych sytuacji. Wtedy to zadłużenie osiąga poziom, którego firma nie jest w stanie już przeskoczyć, a jej dalsze funkcjonowanie prowadzi do bankructwa. Upadłość, bo tak fachowo nazywa się to zjawisko, nie następuje jednak sama. Zanim do niej dojdzie, musi się odbyć specjalne postępowanie. Jak przebiega taki proces?

Jak dochodzi do ogłoszenia upadłości spółki?

O ogłoszeniu upadłości i rozpoczęciu postępowania mającego na celu jej ogłoszenie decyduje właściciel spółki lub jego wierzyciele. Każda z tych osób może złożyć do sądu wniosek o wszczęcie takiej procedury, Zazwyczaj decydują się one na taki krok wtedy, gdy przedsiębiorstwo jest niewypłacalne i nie radzi sobie ze spełnieniem finansowych zobowiązań (chodzi głównie o podatki i świadczenia należne skarbowi państwa). Sąd po złożeniu wniosku rozpoznaje sprawę, zazwyczaj na posiedzeniu niejawnym. Na nim to odbywa się również postępowanie dowodowe, które może być procedowane w całości lub w części. 

Na podstawie tych czynności sąd podejmuje decyzję, która według prawa ma być ogłoszona do dwóch miesięcy od złożenia formalnych pism. Oczywiście taki obraz postępowania upadłościowego jest jedynie skrótowym przedstawieniem. Chcąc dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zaglądać na strony profesjonalnych doradców, takich jak np. https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-spolek/ lub skorzystać z pomocy kancelarii prawnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak poprawić swoją skuteczność na polowaniu?
Jak poprawić swoją skuteczność na polowaniu?
W Polsce nie brakuje osób, które na co dzień są zapalonymi myśliwymi. W trakcie polowania na dziką zwierzynę wykorzystują przede […]
Polecamy